Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. apríla 2007

Oslabenie druhého piliera nie je podľa DSS riešením



Vláda by podľa dôchodkových správcovských spoločností (DSS) nemala riešiť deficit Sociálnej poisťovne (SP) oslabením druhého dôchodkového piliera. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej besede ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Vláda by podľa dôchodkových správcovských spoločností (DSS) nemala riešiť deficit Sociálnej poisťovne (SP) oslabením druhého dôchodkového piliera. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej besede predseda Asociácie DSS Peter Socha k analýze ministerstva práce o vplyve zavedenia druhého piliera na hospodárenie SP. Ako dodal, dôchodkový systém na Slovensku skutočne má problémy a je deficitný. "Bol by však deficitný bez ohľadu na to, či sme zaviedli druhý pilier alebo nie," povedal Socha. Asociácia preto nevidí dôvod, aby sa záporné hospodárenie poisťovne riešilo z príspevkov, ktoré v súčasnosti smerujú na súkromné dôchodkové účty sporiteľov. Takýmto spôsobom by sme si podľa Sochu "zarobili" na oveľa väčší problém v budúcnosti.

Analýzu o vplyve zavedenia druhého kapitalizačného piliera zverejnilo ministerstvo práce tento týždeň v pondelok. Socha upozornil, že napriek oficiálnemu záujmu neboli zástupcovia asociácie prítomní pri jej vzniku. Podľa neho pritom pri tvorbe analýzy, ktorá sa dotýka viac ako 1,5 mil. sporiteľov v druhom pilieri, mali byť pozvaní aj zástupcovia DSS. Samotnú analýzu chápu predstavitelia DSS ako základ pre celospoločenskú diskusiu. K dôchodkovej analýze pritom ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová uviedla, že je potrebné, aby verejné zdroje nešli do súkromných dôchodkových správcovských spoločností. Tieto slová DSS jednoznačne odmietajú. Podľa Viktora Kouřila z dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali si je treba uvedomiť, že tieto peniaze idú ľuďom na ich súkromné dôchodkové účty. "Do súkromných DSS idú len poplatky za správu. Nič viac, nič menej," dodal Kouřil.

O materiáli ministerstva práce mala už v stredu rokovať vláda. Nakoniec sa tak ale nestalo, pretože podľa ministerky Tomanovej sa ešte čaká na analýzu právnych aspektov zníženia odvodov do druhého piliera. Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré by viedli k stabilizácii rozpočtu SP, sa v predloženej dôchodkovej analýze totiž nachádza aj zníženie príspevkovej sadzby na starobné dôchodkové sporenie zo súčasných 9 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa. Zmenu príspevkovej sadzby do druhého piliera DSS jednoznačne odmietajú. V súčasnosti však takýto návrh považujú už len za teoretickú možnosť spomenutú v analýze. Podľa Sochu ich k tomuto názoru viedli predchádzajúce vyjadrenia premiéra Roberta Fica aj ministerky Tomanovej, že so znížením odvodov do druhého piliera sa momentálne nepočíta.

Za nesystémový krok považujú DSS aj návrh na zavedenie dobrovoľného vstupu do systému starobného dôchodkového sporenia. Mladí ľudia by tak mali možnosť rozhodnúť sa, či chcú vstúpiť do druhého piliera, alebo nie. "Aj skúsenosti z iných krajín hovoria, že pre určitú skupinu je vstup vždy povinný," povedal Socha. Ako vysvetlil, princípom zavedenia druhého piliera bolo totiž práve postupné presúvanie váhy z prvého priebežného piliera na dôchodkové sporenie na súkromných účtoch. Analýza tiež hovorí o možnosti vystúpiť zo systému sporiteľom, pre ktorých je kapitalizačný pilier nevýhodný. Podľa materiálu ide o osoby, ktoré mali v čase vstupu do systému 40 a viac rokov. Práve pri tomto bode očakávajú DSS najväčšiu diskusiu s ministerstvom. "Naše výpočty ukazujú, že ani pre ľudí starších ako 40 rokov nie je systém nevýhodný," konštatoval Socha. Ako dodal V. Kouřil, veľká časť sporiteľov vstupuje do druhého piliera aj preto, aby si peniaze odkladali na svojich vlastných dôchodkových účtoch. "Treba si uvedomiť, že ak sa sporiteľ vrátil do druhého piliera, svoj nasporený majetok by odovzdal do Sociálnej poisťovne, teda štátu," upozornil Kouřil.

Analýza ministerstva tiež spomína zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera za poistencov štátu a poistencov Sociálnej poisťovne. Ide teda napríklad o rodičov na materskej dovolenke, za ktorých platí poistné na dôchodkové poistenie štát. Z hľadiska logiky celého systému by bolo takéto opatrenie podľa DSS úplne nesystémové a diskriminovalo by takto vymedzený okruh osôb. Samotná analýza pritom podľa Sochu považuje takýto prvok rovnako za diskriminujúci. V ministerskej analýze sa tiež uvádza možnosť zrušiť platenie príspevkov z fondu garančného poistenia do druhého piliera. Sociálna poisťovňa by tak neposielala peniaze na súkromné dôchodkové účty tých klientov, za ktorých zamestnávateľ neplatí odvody. Vymáhanie odvodov od zamestnávateľov je však podľa asociácie DSS základnou úlohou SP a preto nevidí dôvod, prečo by mala táto zmena nastať. "Sociálna poisťovňa jednoducho musí zlepšiť výber poistného," konštatoval Socha.

Konkrétne opatrenia v dôchodkovom systéme by mala vláda podľa ministerky Tomanovej prijať najneskôr do konca septembra, aby parlament stihol prijať legislatívne opatrenia do konca tohto roka.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Globálne otepľovanie sa týka aj Marsu
<< predchádzajúci článok
Nová verzia Internetbankingu SLSP aj s prepočtom na euro