Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2019

OSN: Povstalci sa z prístavov na západe Jemenu sťahujú podľa plánu



Šiiti, ilustračná fotografia



Zdieľať
Šiiti, ilustračná fotografia Foto: TASR/AP
Hudajda 12. mája (TASR) - Odsun jemenských šiitských povstalcov z dôležitých prístavov na pobreží Červeného mora pokračuje v súlade s plánom. Oznámila to v nedeľu misia Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá odsun povstaleckých síl z troch prístavov na západe Jemenu - Hudajda, Salíf a Ras Ísá - monitoruje.


"Tímy OSN monitorovali všetky tri prístavy súčasne, keď vojenské sily opustili prístavy a zodpovednosť za bezpečnosť prevzala pobrežná stráž," uviedla monitorovacia misia OSN vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Iránom podporovaní šiitskí povstalci, húsíovia, odovzdávajú od soboty kontrolu nad troma prístavmi v okolí mesta Hudajda do rúk príslušníkom medzinárodne uznávanej vlády.

Proces v súlade s dohodnutým plánom potvrdilo okrem misie OSN pre zahraničné médiá viacero zdrojov. Jemenská vláda, podporovaná Saudskou Arábiou, však uviedla, že ide podvod.

"Proces odovzdávania prebieha a bude pokračovať štyri dni," povedal pre DPA nemenovaný zástupca mestskej rady.

Na odsun povstalcov, ktorý sa začal v sobotu predpoludním a potrvá do utorka, dohliada misia OSN, ktorá monitoruje prímerie v Hudajde. Misiu vedie generál vo výslužbe Michaela Lollesgaarda, podľa ktorého je odsun povstalcov "prvým praktickým krokom v teréne" od dohodnutia prímeria.

Na prímerí v Hudajde sa dohodli zástupcovia znepriatelených strán počas mierových rokovaní, ktoré sa pod záštitou OSN konali koncom minulého roka vo Švédsku. Hudajda ležiaca v západnej časti Jemenu je strategicky dôležitá, pretože cez tamojší prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď šiitskí povstalci dobyli hlavné mesto Saná. V roku 2015 sa do vojny zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje za to, aby sa legitímna jemenská vláda opäť dostala k moci.

Jemenský konflikt medzičasom prerástol do jednej z najhorších humanitárnych katastrof súčasnosti. Podľa OSN je väčšina obyvateľstva v Jemene odkázaná na humanitárnu pomoc a približne desať miliónov ľudí je iba "krok od hladomoru".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cezhraničný projekt má zlepšiť dopravnú dostupnosť Bošáckej doliny
<< predchádzajúci článok
Aktivisti liali v Paríži umelú krv na protest proti vymieraniu druhov