Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. februára 2019

OSN sa v rozhovoroch o Venezuele nepridá na žiadnu stranu



Generálny tajomník OSN António Guterres.



Zdieľať
Generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: TASR/AP
New York 4. februára (TASR) - Organizácia Spojených národov sa v nadchádzajúcich rozhovoroch zameraných na riešenie venezuelskej krízy nepridá na stranu nijakej zo zúčastnených skupín. Oznámil to v pondelok generálny tajomník OSN António Guterres. Odmietol tak pozvanie na stretnutie tzv. neutrálnych krajín, ktoré sa má tento týždeň konať v uruguajskej metropole Montevideo, informovala agentúra AFP.


Konferencia medzinárodnej kontaktnej skupiny zloženej z krajín Európskej únie a Latinskej Ameriky sa má prvýkrát konať vo štvrtok 7. februára. Kladie si za cieľ podporu dialógu medzi venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom a opozičným lídrom a predsedom venezuelského parlamentu Juanom Guaidóm, ktorého za dočasného prezidenta Venezuely uznali už mnohé európske a latinskoamerické krajiny, ako aj USA, Kanada či Izrael. Mexiko a Uruguaj dúfali, že sa na nej zúčastní i Guterres, priblížila AFP.

"Sekretariát OSN sa rozhodol, že nebude súčasťou nijakej z týchto skupín, aby tak dodal dôveru našej nepretržitej ponuke na pomoc (obom) stranám a bol schopný pomôcť im na ich žiadosť s hľadaním politického riešenia," povedal Guterres. Dodal, že krízu vo Venezuele sleduje "s veľkými obavami", pričom diskutoval o rôznych iniciatívach, ktoré predložili zainteresované krajiny.

Guterres sa minulý týždeň stretol s mexickým veľvyslancom pri OSN Juanom Josém Gómezom Camachom, ktorý povedal, že zámerom nadchádzajúcej konferencie kontaktnej skupiny v Montevideu je ponúknuť "všetkým zainteresovaným stranám šancu na dialóg".

Vo štvrtok 7. februára sa v Mondevideu v Uruguaji prvýkrát stretne medzinárodná kontaktná skupina zložená z krajín Európskej únie a Latinskej Ameriky, ktorá si klade za cieľ vyriešiť politickú krízu vo Venezuele. Stretnutie bude na úrovni ministrov.

Stretnú sa na ňom zástupcovia Európskej únie a ôsmich členských krajín (Francúzska, Holandska, Nemecka, Portugalska, Španielska, Švédska, Talianska, Británie) so zástupcami krajín Latinskej Ameriky (Bolívie, Ekvádoru, Kostariky a Uruguaja).

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády vo Venezuele na ďalšie šesťročné obdobie. Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Washington ho okamžite uznal a Madura označil za nelegitímnu hlavu štátu. Legitimitu Guaidóa následne uznala tiež Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín. Madura naďalej podporujú krajiny ako Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruská ekonomika v roku 2018 vzrástla o 2,3 %
<< predchádzajúci článok
Taliansko zablokovalo v Bruseli spoločnú pozíciu EÚ k uznaniu Guaidóa