Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júla 2010

OSN: Súd dnes vydá rozsudok o nezávislosti Kosova



Medzinárodný súdny dvor (ICJ) ...



Zdieľať
kosovo Pätnásti sudcovia Medzinárodného súdneho dvora so sídlom v holandskom Haagu si vypočuli argumenty odporcov aj zástancov vyhlásenia nezávislosti.

Foto: SITA/AP
HAAG 22. júla (WEBNOVINY) - Medzinárodný súdny dvor (ICJ) Organizácie Spojených národov (OSN) vo štvrtok po niekoľkomesačnom rokovaní vynesie rozsudok nad legálnosťou jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova. Srbsko voči tomuto kroku dlhodobo protestuje a dúfa, že najvyšší súd OSN mu dá za pravdu. A hoci Priština si rovnako myslí, že ICJ rozhodne v jej prospech, podľa analytikov je možné očakávať istú "dvojznačnosť" rozsudku.

"Súd sa pokúsi vyhnúť tomu, aby vytvoril akýkoľvek precedens, pretože potom by nasledovali aj ďalšie prípady," povedal pre agentúru AFP analytik Willem Van Genugten, odborník na medzinárodné právo pôsobiaci na univerzite v Tilburgu. Iný expert, Jean D'Aspremont z univerzity v Amsterdame, súhlasí a dodáva, že súd by "nikdy, nikdy nemal uznať právo na odtrhnutie. To by otvorilo Pandorinu skrinku." D'Aspremont však nepredpokladá ani opačný scenár, keďže sudcovia podľa neho "nebudú chcieť urobiť zo seba hlupákov a vyniesť rozhodnutie, ktoré odmietnu všetky strany".

Pätnásti sudcovia Medzinárodného súdneho dvora so sídlom v holandskom Haagu si vypočuli argumenty odporcov aj zástancov vyhlásenia nezávislosti. V rámci verejnej rozpravy vystúpili pred haagskym súdnym dvorom predstavitelia 29 krajín. Okrem zástupcov Srbska a Kosova predniesli sudcom svoj názor na túto vec nielen najvyšší predstavitelia Spojených štátov, Ruska, Holandska, Chorvátska, Albánska, ale napríklad aj takých krajín ako Burundi alebo Vietnam.

Očakávaný štvrtkový rozsudok síce nebude mať právne záväzný charakter, Srbi aj Kosovčania sa však zhodujú aspoň v tom, že bude mať veľký politický význam. Ide vôbec o prvý prípad, keď sa medzinárodný súd zaoberá legálnosťou odtrhnutia jedného štátu od

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008 po zlyhaní rokovaní o budúcom štatúte územia. Belehrad s podporou Ruska trvá na tom, že odtrhnutie provincie bolo v rozpore s medzinárodným právom, predovšetkým s Rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1244. Dodnes uznalo nezávislosť Kosova 69 členských štátov OSN, teda asi tretina z nich. Patria medzi ne aj Spojené štáty americké a 22 členských krajín Európskej únie, okrem Slovenska, Španielska, Grécka, Rumunska a Cypru.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KĽDR: Nové sankcie USA protirečia názoru OSN
<< predchádzajúci článok
KIRGIZSKO: Zatkli brata exprezidenta Bakijeva