Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2013

Osobám s poskytnutým azylom majú overiť vzdelanie aj bez dokladov



Osoby s medzinárodnou ochranou, ktoré odišli zo štátu pôvodu bez možnosti vziať si svoje doklady o vzdelaní, si zrejme budú môcť dať overiť svoje vzdelanie. Umožniť to má novela zákona o ...



Zdieľať
Bratislava 11. septembra (TASR) – Osoby s medzinárodnou ochranou, ktoré odišli zo štátu pôvodu bez možnosti vziať si svoje doklady o vzdelaní, si zrejme budú môcť dať overiť svoje vzdelanie. Umožniť to má novela zákona o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Právnou normou ministerstvo školstva transponuje európsku smernicu.


Ľudia, ktorým bol poskytnutý azyl, alebo im bola poskytnutá doplnková ochrana, tak majú mať možnosť dať si posúdiť a overiť získané vzdelanie na základe písomnej žiadosti. Okrem svojich identifikačných údajov tam uvedú aj podstatné informácie týkajúce sa svojho vzdelania. "Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako príslušný orgán predmetnú žiadosť posúdi a podľa úrovne vzdelania uvádzanej žiadateľom určí príslušnú školu, ktorá uskutoční skúšku na overenie vzdelania žiadateľa s medzinárodnou ochranou," píše sa v materiáli.

Cudzincov čakajú skúšky


Samotný proces overenia a zhodnotenia prebehne formou skúšky, ktorá pozostáva z ústnej a písomnej časti a v prípade potreby aj praktickej časti. "Štatutárny orgán určenej príslušnej školy zostaví trojčlennú skúšobnú komisiu, ktorá preverí, či žiadateľ s medzinárodnou ochranou má znalosti, ktoré zodpovedajú porovnateľnej úrovni vzdelania v Slovenskej republike," uvádza sa v novele. Následne sa vypracuje protokol o skúške, ktorý bude obsahovať zhodnotenie úrovne vzdelania osoby s medzinárodnou ochranou, ako aj informáciu o možnosti pokračovať vo vzdelávaní na získanie príslušného stupňa vzdelania. Táto osoba sa bude môcť potom zapojiť do ďalšieho vzdelávania na Slovensku.

Ak ministerstvo školstva zistí, že osoba s medzinárodnou ochranou neuvádza v žiadosti pravdivé informácie, alebo zistí, že v čase, keď prebiehalo konanie o udelenie azylu svoj doklad o vzdelaní mala, žiadosť zamietne. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. decembra 2013.

Plénum dnes zároveň odobrilo Dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej. Poslanci schválili aj Rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Filipínskou republikou na druhej strane. Obe dohody parlamentu predložil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Volebnú kampaň by mali obmedziť finančné stropy
<< predchádzajúci článok
Turecko čaká nepokojná jeseň, obnovili sa protesty vysokoškolákov