Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2011

Osobnosti hodnotili inovácie na Ekonomickej univerziteVysokoškolské vzdelávanie na Slovensku objektívne zaostáva za svetovou špičkou. Jeden z pokusov o progresívnejší manažment vysokoškolského vzdelávania sa odohráva na pôde Ekonomickej univerzite v ...Zdieľať
centrum pre severoamericke studie vy BRATISLAVA 30. júna (WBN/PR) - Vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku objektívne zaostáva za svetovou špičkou. Jeden z pokusov o progresívnejší manažment vysokoškolského vzdelávania sa odohráva na pôde Ekonomickej univerzite v Bratislave, ktorá v roku 2008 otvorila špecializované pracovisko Centrum pre severoamerické štúdie. Centrum sa usiluje prepojiť tri vzdelávacie prvky: koncept oblastných štúdií, internacionalizáciu vzdelávania a akademicko-podnikateľskú spoluprácu vo výučbe.


28. a 29. júna sa v priestoroch hotela Sheraton a následne na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave stretli zástupcovia akademickej, podnikateľskej, mimovládnej a diplomatickej komunity, aby za prítomnosti predstaviteľov Ministerstva školstva bilancovali dosiahnuté výsledky a načrtli vízie pôsobenia Centra v nasledujúcich 3 – 5 rokoch. Vyzdvihli, že za tri roky Centrum, ktorému okrem iných na svet pomáhala prorektorka Jana Lenghardtová, dokázalo popri uvádzaní oblastných štúdií vniesť do svojej činnosti to, čo slovenské vysoké školstvo potrebuje – výučbu uplatniteľných spôsobilosti a vedomostí, využívanie podnikateľského know-how a prípadových štúdií, inovácie a videokonferenčné technológie, internacionalizáciu pedagogického zboru a študentov zaangažovaných do prípravy i hodnotenia vyučovania.

„Myslím, že inovatívne trendy vo výučbe prispievajú k motivácii študentov a prebúdzajú zvedavosť zaujímať sa o problematiku kurzov aj po ich skončení.“ zdôraznila Natália Pindrochová, študentka EU v Bratislave. Rudolf Sivák, rektor Ekonomickej univerzity pripomenul, že „investícia do študentov je investíciou do budúcnosti krajiny“.

Účastníci expertného brainstormingu okrem iného zdôraznili, že v medzinárodnej konkurencii o najlepších slovenských ako aj zahraničných študentov môže Centrum uspieť vtedy, ak sa mu podarí vytvoriť širšiu spoluprácu s partnermi z podnikateľského a akademického prostredia doma i v zahraničí. Ponúkané vzdelanie bude musieť byť porovnateľné so špičkami v regióne a bude musieť garantovať kvality absolventa, pričom mu ponúkne reálnu konkurenčnú výhodu na trhu práce v širšom medzinárodnom kontexte.

Podľa Martina Bútoru, akademického garanta Centra, prierezový program dnes už 17 a v budúcnosti ešte viac špecializovaných kurzov o americkej skúsenosti v biznise, o americkej a kanadskej spoločnosti, politike a kultúre, o znalostiach, praktikách, uvažovaní a správaní lídrov pri dosahovaní spoločenských a ekonomických zmien, či už jedincov alebo inštitúcií, je pre slovenské prostredie inšpiratívny. „Vzdelávanie takéhoto charakteru môže pomôcť v žiaducom mentálnom obrate študentov ako budúcich lídrov, ktorí posilnia svoje schopnosti prevziať zodpovednosť a osvojiť si praktické spôsobilosti potrebné na uplatnenie nových prístupov.“ Michal Kovács, výkonný riaditeľ Centra, je optimista: „Patríme k tým, ktorí nehovoria „nedá sa“, ale hľadajú cesty, ako to spraviť. Študenti oceňujú interaktívny prístup vyučujúcich, možnosť pracovať s kvalifikovanými pedagógmi z USA a Kanady ako aj príležitosť dôvernejšie sa zoznámiť s manažérskymi postupmi v amerických firmách v podaní tých najpovolanejších.“

Popri funkcionároch i študentoch Ekonomickej univerzity jadro účastníkov tvorili externí hostia, vrátane Eugena Jurzycu, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, J.E. Theodora Sedgwicka, veľvyslanca USA v SR, Milana Ježovicu, štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR, Miroslava Beblavého, poslanca NR SR, Igora Kottmana, generálneho riaditeľa Citibank Slovakia a súčasného prezidenta Americkej obchodnej komory v SR, Petra Čerešníka, generálneho riaditeľa Microsoft Slovakia, Johna Raffertyho, lídra medzinárodných centier IBM na Slovensku, Silvie Jeleníkovej, manažérky ľudských zdrojov v Dell, Jake Slegersa, výkonného riaditeľa Americkej obchodnej komory v SR, Jozefa Bátoru z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, Petra Goliáša, riaditeľa think-tanku INEKO, Ivana Štefunka zo spoločnosti Neulogy, Radovana Geista, šéfredaktora EurActive, Mateja Sapáka z Útvaru Splnomocnenca vlády SR pre vedomostnú ekonomiku a ďalších. Diskusiu moderovali Dušan Ondrušek a Karolína Miková z Partners for Democratic Change Slovakia.

Informácie poskytlo Centrum severoamerických štúdií EU v Bratislave

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Regionálne meny vo štvrtok prevažne posilňovali
<< predchádzajúci článok
Grécky parlament začal hlasovať o škrtoch vo výdavkoch

Osobnosti hodnotili inovácie na Ekonomickej univerzite - diskusné fórum čitateľov