Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júla 2018

Osýpok sa treba obávať a chrániť sa očkovaním, radí epidemiologička



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Roman Hanc
Banská Bystrica 23. júla (TASR) – Osýpok sa treba obávať, pretože i napriek prísnym opatreniam epidemiológov je možné zavlečenie tohto ochorenia z východného Slovenska aj do iných regiónov SR. Tvrdí to vedúca odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Avdičová.


"Osýpky patria medzi exantémové ochorenia s vysokou, takmer 100-percentnou kontagiozitou, teda nákazlivosťou. To znamená, že ak sa vírus spôsobujúci toto ochorenie šíri v populácii neočkovaných osôb, chorobnosť geometrickou rýchlosťou narastá. Ochorie každý, kto príde do kontaktu s chorým a nie je chránený - teda nemá protilátky," zdôraznila Avdičová.

Naopak, ak sa ochorenie zavlečie do populácie s vysokou zaočkovanosťou, počet prípadov je podľa jej slov nízky. "Ochorejú zvyčajne len osoby nezaočkované pre kontraindikácie, osoby s poruchou imunity a ľudia, ktorí odmietli očkovanie," dodala.

Osýpky sú akútne ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri výlučkami slizníc nosa a úst, chvíľu prežíva aj na predmetoch znečistených výlučkami. Z človeka na človeka sa šíri vzdušnou cestou prostredníctvom kvapôčok i priamym kontaktom, vzácne aj nepriamym, napríklad použitou vreckovkou či uterákom.

Inkubačný čas osýpok je pomerne dlhý, od nákazy po ochorenie uplynie priemerne 14 dní. Prvé príznaky sú netypické: teplota, kašeľ nádcha, zápal spojoviek, drobný výsev na sliznici úst. Typická vyrážka najprv na tvári sa objaví o tri až sedem dní od prvých príznakov, neskôr dôjde ku generalizovanému výsevu. Ochorenie môže prebehnúť aj s komplikáciami, medzi ktoré patria napríklad primárny vírusový zápal pľúc, kŕče či zápal mozgu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kagame počas návštevy Si Ťin-pchinga ocenil rovnoprávny prístup Číny
<< predchádzajúci článok
Univerzitná nemocnica v Košiciach rozširuje opatrenia proti osýpkam