Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2012

Otec a syn pašovali čínskych migrantov, polícia ich odhalila



Policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii rozložili organizovanú skupinu, ktorá organizovala nelegálnu migráciu Číňanov na Slovensko a do Európy. Ako agentúru SITA ...



Zdieľať
policia BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii rozložili organizovanú skupinu, ktorá organizovala nelegálnu migráciu Číňanov na Slovensko a do Európy.


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prezídia PZ Denisa Baloghová, dvaja Slováci pomáhali pri nelegálnych vstupoch na územie Slovenska a do iných štátov schengenského priestoru najmenej 33 Číňanom.

Otca so synom a dvoch občanov Čínskej ľudovej republiky obvinil vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície z trestného činu prevádzačstva organizovanou formou.


Konateľom spoločností bol syn pracovníka konzulátu

"Vyšetrovanie zatiaľ preukázalo, že najneskôr od februára 2009 sa dvaja občania Čínskej ľudovej republiky, 55-ročný Changshui C. a 28-ročný Chenzhi Y., spolčili v ich krajine s 56-ročným Milošom D., ktorý v tom čase pôsobil na Generálnom konzuláte Slovenskej republiky v Šanghaji," uviedla Baloghová.

Podľa nej 29-ročný Ján D., syn bývalého pracovníka konzulátu v Šanghaji, založil na Slovensku osem obchodných spoločností, kde vystupoval ako konateľ, pričom ďalšími účastníkmi mali byť občania Čínskej ľudovej republiky.

Polícia zistila, že šlo o osoby pôvodom zo sociálne slabších vrstiev. Cieľom založenia týchto spoločností bolo podľa Baloghovej vyvolať predstavu u slovenských vízových orgánov, že ide o významných predstaviteľov prejavujúcich záujem o investovanie na našom území. Miloš D. potom zo svojej pozície na konzuláte pomáhal zorganizovať skupinovú cestu na Slovensko pre občanov Čínskej ľudovej republiky.


Žiadne podnikateľské aktivity Číňanov sa neuskutočnili

Takto sa v júni 2009 dostali na územie Slovenskej republiky. "Žiadne podnikateľské aktivity však neuskutočnili a späť do ich krajiny sa nevrátili. Naopak, požiadali o azyl napríklad na území Francúzskej republiky," povedala Baloghová. Výška sumy, o ktorú sa členovia organizovanej skupiny obohatili, ako aj presný počet cudzincov, sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Štyria muži čelia obvineniu zo zločinu prevádzačstva spáchanom organizovanou skupinou, za čo im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Miloš D. je obvinený aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestná sadzba za tento skutok je v rozmedzí tri až 10 rokov. Dvaja Slováci sú stíhaní na slobode.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opití mladíci vyčíňali v baroch, hlásali novú éru holubovcov
<< predchádzajúci článok
Slovákom sa v poslednej dekáde zvýšili platy o 90 percent