Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. novembra 2010

Otestovali potenciálny spôsob liečby straty pamäteAmerickí vedci z Gladstone Institute of Neurological Disease a Kalifornskej univerzity v San Franciscu úspešne otestovali na myšiach nový typ génovej terapie, ktorá by mohla zabrániť ...Zdieľať
mys Foto: news.com.auBRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Americkí vedci z Gladstone Institute of Neurological Disease a Kalifornskej univerzity v San Franciscu úspešne otestovali na myšiach nový typ génovej terapie, ktorá by mohla zabrániť strate pamäte u pacientov s Alzheimerovou chorobou. O výsledkoch svojho výskumu informovali v časopise Nature.


Odborníci na čele s Lennartom Muckem zvýšili v mozgoch myší s ochorením podobným Alzheimerovej chorobe množstvo proteínu EphB2, ktorý pomáha neurónom medzi sebou komunikovať. Výsledkom bolo zmiznutie symptómov porúch pamäte. Naopak, keď u zdravých myší znížili množstvo EphB2, u hlodavcov sa objavili symptómy podobné tým, ktoré mali myši z prvej skupiny. Vedci si preto myslia, že tento proteín zohráva dôležitú rolu v pamäťových procesoch a pacienti s Alzheimerovou chorobou ho majú nedostatok, pretože sa viaže priamo na amyloidové plaky. Tým sa znižuje množstvo EphB2 dostupného pre neuróny, čo sa následne prejavuje poruchami pamäte. "Myslíme si, že zablokovanie väzieb amyloidových proteínov na EphB2 a zvýšenie množstva EphB2 by mohlo pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby," uviedol Mucke. Britskí odborníci z Alzheimer's Research Trust si však nemyslia, že tento objav predstavuje riešenie na liečbu tohto neurodegeneratívneho ochorenia. "Tento výskum je ďalším dielom skladačky a poskytuje nové poznatky, o ktorých však zatiaľ nevieme, či povedú k novým typom liečby Alzheimerovej choroby," vyhlásila prezidentka Alzheimer's Research Trust Rebecca Wood.

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MŽP: Medvede sa nebudú strieľať skôr, kým nebudú spočítané
<< predchádzajúci článok
Reflexia kresťanstva v súčasnom umení