06. mája 2007

Ottawa do finále konferencie, Detroit vyhral nad San Jose

Hokejisti Ottawa Senators po druhý raz v histórii postúpili do finále Východnej konferencie NHL. "Senátori" v sobotňajšom piatom semifinálovom stretnutí vyhrali na ľade New Jersey 3:2 a celú sériu ...

NEW YOROK 6. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Ottawa Senators po druhý raz v histórii postúpili do finále Východnej konferencie NHL. "Senátori" v sobotňajšom piatom semifinálovom stretnutí vyhrali na ľade New Jersey 3:2 a celú sériu 4:1 na zápasy. Slovenský obranca Andrej Meszároš (Ottawa) odohral dovedna necelých 20 minút a zaznamenal 1 strelu na Brodeurovu bránku. V druhom sobotňajšom stretnutí zvíťazil Detroit nad San Jose 4:1 a dostal sa v tejto sérii po prvý raz do vedenia 3:2.

Ottawa o svojom triumfe rozhodla v druhej tretine, v ktorej strelila tri góly a otočila stav z 0:1 na 3:1. V domácom drese do bránky trafil iba Scott Gomez, ktorý najskôr v 7. min otvoril skóre, a potom pri záverečnej power play už iba 40 sekúnd pred koncom skorigoval na 2:3. "Po prvej prestávke sme sa zobudili. Uvedomili sme si totiž, že ak budeme hrať tak ako v prvej tretine, tak nemáme šancu vyhrať. Ďalšie dve dejstvá nám už vyšli na jednotku," komentoval duel center Senators Jason Spezza. Dobrý výkon v bránke hostí podal gólman Ray Emery, na ktorého výkone vôbec nebolo poznať, že v piatok bol účastníkom menšej nehody a nestihol tímový odlet do New Jersey. Posledný kanadský tím v boji o Stanley Cup tak oplatil "diablom" prehru z roku 2003, keď sa dostali do svojho jediného predchádzajúceho finále Východnej konferencie. Pre New Jersey to bol posledný zápas v Continental Airlines Arene, pretože po 25 rokoch by sa mali na začiatku novej sezóny presťahovať do novej haly v Newarku.
Detroit musel aj v piatom zápase doháňať manko súpera, keď skóre otvoril už v 5. min Nemec Marcel Goc. V ďalšom priebehu si však "žraloci" už vylámali zuby na spoľahlivom Dominikovi Hašekovi. Na 1:1 vyrovnal v 24. min Zetterberg a domácich potom na koňa posadil hosťujúci gólman Jevgenij Nabokov. Brankár Sharks vyrobil v 37. min poriadnu hrubku, keď pri rozohrávke poslal puk priamo na hokejku Pavla Dacjuka a ten nemal problém trafiť opustenú bránku. V treťom dejstve už hráči Detroitu nepripustili žiadnu drámu a dvomi využitými presilovkami poistili svoje dôležité víťazstvo. Individuálnymi bilanciami 1+2 sa blysli švédsky krídelník Henrik Zetterberg a ruský center Pavel Dacjuk.

Sumáre - play off (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):

Východná konferencia - semifinále:
New Jersey - Ottawa 2:3 (1:0, 0:3, 1:0) - konečný stav série 1:4
Góly: 7. Gomez (Eliáš, Martin), 60. Gomez (Madden, Parise) - 26. Vermette (Preissing), 33. Spezza (Alfredsson, Heatley), 38. Alfredsson (Spezza, Heatley). Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:24. Brankári: Brodeur - Emery. Diváci: 19 040.

Západná konferencia - semifinále:
Detroit - San Jose 4:1 (0:1, 2:0, 2:0) - stav série 3:2
Góly: 24. Zetterberg (Holmström, Lidström), 37. Dacjuk, 44. Samuelsson (Zetterberg, Dacjuk), 47. Holmström (Zetterberg, Dacjuk) - 5. Goc (Grier, McLaren). Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše: Hannan (San Jose) na 10 min za nrešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:24. Brankári: Hašek - Nabokov. Diváci: 19 937.