Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2007

Oživenie nacionalizmu v Srbsku vyvoláva obavy z násilností



Séria extrémistických útokov proti kritikom vlády, ku ktorej došlo v Srbsku, vyvoláva obavy z možného výbuchu ultranacionalizmu, ktorý podporuje aj to, že Kosovo považované za kolísku srbského ...



Zdieľať

BELEHRAD 17. apríla (WEBNOVINY) - Séria extrémistických útokov proti kritikom vlády, ku ktorej došlo v Srbsku, vyvoláva obavy z možného výbuchu ultranacionalizmu, ktorý podporuje aj to, že Kosovo považované za kolísku srbského národa smeruje k nezávislosti. Mnohí ľudia vrátane prozápadného prezidenta Borisa Tadiča sa dokonca obávajú návratu násilností, ku ktorým dochádzalo za vlády zosnulého Slobodana Miloševiča. V uplynulých týždňoch pravdepodobne stúpenci krajnej pravice hodili granáty na dom novinára a vyhrážali sa mu smrťou, do obývacej izby opozičnej političky hodili dlažobnú kocku a vydrancovali kancelárie moslimskej strany. Podpora samostatnosti Kosova zo strany Západu rozpútala vlnu protizápadnej rétoriky medzi konzervatívnymi politikmi. Niektorí dokonca vyzývajú na to, aby Srbsko vystúpilo z OSN alebo aby prerušilo diplomatické vzťahy so západnými krajinami. Srbských liberálov osobitne znepokojil incident z uplynulého víkendu, keď neznámi útočníci hodili dva ručné granáty na okno spálne domu nezávislého žurnalistu Dejana Anastasijeviča. Nikto síce neutrpel zranenie, ale vznikla veľká materiálna škoda. K útoku na Anastasijevičov dom došlo niekoľko dní potom ako sa neonacistická organizácia prostredníctvom internetu vyhrážala zabitím inému nezávislému novinárovi.

Minulý týždeň traja muži v tričkách s obrazmi ukrývajúceho sa vojnového zločinca Ratka Mladiča vtrhli do kancelárií moslimskej politickej strany v Belehrade, vykrikovali urážky a aktivistom strany povedali, aby opustili Srbsko. Prvého marca niekto hodil dlažobnú kocku do izby domu liberálnej političky Vesny Pesičovej, bývalej veľvyslankyne v Mexiku, ktorá patrí k zakladateľom srbského protivojnového hnutia. Pri útoku nebol nikto zranený. "Takéto zločiny sú pokusmi o návrat Srbska do 90-tych rokov a obdobia vojen," upozornil prezident Tadič. "Nesmieme sa však za nijakú cenu vzdať nášho cieľa vybudovať demokratickú spoločnosť". "Reakcia štátu musí byť čo najostrejšia," povedal prezident.

Napriek prísľubom na potlačenie extrémizmu kritici tvrdia, že konzervatívna vláda nerobí dosť na elimináciu nacionalistických organizácií. Kritici vláde vytýkajú, že sa jasne nedištancovala od Miloševičovej éry a nezatkla Mladiča a iných ľudí obvinených z vojnových zločinov, čo povzbudzuje extrémistov. "Nedávne útoky sú dôsledkom politickej klímy v krajine," hovorí Nataša Kandičová, prominentná srbská ochrankyňa ľudských práv. Čedomir Jovanovič, líder Liberálnej strany a jediný významný srbský politik podporujúci nezávislosť Kosova, hovorí, že oficiálna politika dáva zelenú "na lynčovanie všetkých, ktorí myslia inak ako takzvaní reformátori." Liberálna politička Vesna Pesičová tiež hovorí, že spor o Kosovo oživil rozdelenie spoločnosti tak, ako to bolo za Miloševičovej éry. "Opäť sa delíme na vlastencov a zradcov," uviedla.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér Fico sa dohodol so zamestnávateľmi na zmenách v ZP
<< predchádzajúci článok
Podľa SMK rušiť nemocnice vôbec netreba