Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2007

Pachinger nechápe, prečo sa na kód k CD nepýtali ich



Jeden z obžalovaných v kauze nebankových subjektov Patrik Pachinger nevie, prečo sa na kód cédečka s klientmi BMG Invest a Horizont Slovakia nikto nespýtal ich.



Zdieľať
Pre Hospodárske noviny uviedol, že on si to cédečko vyžiadal, keď kúpil Horizont. "Nevnímal som to tak, že by tam bol nejaký zložitý kód, skôr tam v tom čase bolo nejaké hardvérové zabezpečenie." Ako dodal pre denník, trochu sa aj čuduje, prečo nikomu nenapadlo ísť s cédečkom do Horizontu a spustiť ho tam, kde to všetko bolo, pretože to by bolo za päť minút pustené.

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka 6. septembra informoval, že orgánom činným v trestnom konaní sa podarilo rozkódovať takzvané Mečiarove cédečko, na ktorom má byť zoznam klientov skrachovaných nebankových subjektov. V auguste pre Hospodárske noviny zdôraznil, že cédečko zašifrovali štyria ľudia PGP šifrou, ktorá sa dá veľmi ťažko otvoriť a veľmi ťažko prelomiť aj tzv. brutálnou silou. Podľa Trnku na niekoľkých desiatkach počítačov v tajnej službe bol nastavený dešifrovací program a ten bežal 24 hodín denne.
Pachinger v dnešnom vydaní Hospodárskych novín tvrdí, že tiež pozná obsah cédečka a mal z neho aj papierový výtlačok. "Je tam zoznam klientov podľa pobočiek. Sú tam uvedené sumy a dátumy. Nepamätám si to už presne. Dokonca aj ja mám kópiu CD," dodal. Subjekty, ktoré sú tam, nie sú priamo menované. To sa dá vysledovať len cez pozadie, ktorá skupina, ktorá spoločnosť kde ako lobuje, funguje. "To už ja neviem takto posúdiť," uviedol ďalej. Pachinger ďalej tvrdí, že svojho času cédečko odovzdával istému človeku a možno sa tak dostalo k Vladimírovi Mečiarovi.
Ako ďalej v rozhovore uviedol, tak, ako je skutok popísaný v obžalobe, sa logicky stať nemohol a špeciálna prokuratúra a Špeciálny súd dokázali dôkazmi preukázať niečo, čo sa logicky stať nemohlo a ani nemôže. Jozef Majský nemohol byť podľa neho ani hlavou skupiny, lebo "v tom procese ani nebol". Ako organizátora vníma Pachinger vtedajšieho premiéra Mikuláš Dzurinda. Ku krachu nebankoviek nedošlo zlou činnosťou, ale zásahom štátnej moci. "Bola tu políciou hermeticky uzavretá budova, blokácia všetkých finančných prostriedkov, čo trvalo spolu 48 dní. Samotný konkurz vznikol preto, že spoločnosť si viac ako 30 dní neplnila záväzky. To je ten rozhodujúci moment, prečo štát zlyhal a musí za to platiť," vyhlásil. Pachinger ďalej v Hospodárskych novinách tvrdí, že chcú štátu navrhnúť riešenie, aby to nestálo ani korunu zo štátneho rozpočtu a všetko by sa klientom vrátilo. S Dávidom Brtvom by sa chceli dostať do rozhovoru s vládou. "Ak bude ochota, predložíme svoje návrhy. Môžem garantovať, že ak k tomu dôjde, štát nemusí investovať ani jedinú korunu a vráti to samotný trh," dodal.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mečiar si dal odkódovať cédečko (31. 10. 2007)
 Niekoľko údajov z Mečiarovho CD máme verifikovaných (25. 10. 2007)
 Generálny prokurátor sa stretol s Mečiarom, heslo už nechce (20. 9. 2007)
 Skupina ľudí na MV SR nechce zverejniť obsah zakódovaného CD (16. 9. 2007)
 Prokuratúra venuje Mečiarovmu CD intenzívnu pozornosť (16. 9. 2007)
 Ivan Gašparovič na zozname klientov nebankoviek nie je (14. 9. 2007)
 Otvorili obálku SIS s Mečiarovou kazetou (13. 9. 2007)
 Disketu možno pomohli odkódovať tí, čo ju zakódovali (10. 9. 2007)
 Môžu za to hormóny (31. 8. 2005)



nasledujúci článok >>
Sudánsky prezident omilostil väznenú britskú učiteľku
<< predchádzajúci článok
Sociálna poisťovňa začína vyplácať vianočné príspevky