Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2016

Pacienti so sklerózou multiplex sa opäť vydajú naprieč Slovenskom



Ilustračné foto. Foto: TASR/Miroslav Košírer



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Miroslav Košírer


Bratislava 2. marca (TASR) – Pacienti so sklerózou multiplex si tento rok opäť zopakujú cyklotrasu naprieč Slovenskom. Fakt, že sa dokážu uplatniť v živote a prekonávať výzvy, sa chystajú dokázať na bicykloch v rámci druhého ročníka projektu Od Tatier k Dunaju. Jeden z príznakov ochorenia je horšia koordinácia pohybu. Hýbať sa pri tomto ochorení je podľa odborníkov prínosné.

Pacienti a dobrovoľníci chcú na bicykli prejsť za sedem dní od Košíc po Bratislavu viac ako 400 kilometrov. Štart trasy bude 15. mája v Košiciach, cieľom bratislavské Hviezdoslavovo námestie 21. mája. Projekt podporil aj cyklista Peter Sagan. V čase jeho uskutočnenia však bude na medzinárodných pretekoch. Podujatie organizuje Združenie sclerosis multiplex Nádej. "Chceme ním informovať verejnosť o ochorení. Treba poukázať na dôležitosť včasnej diagnostiky," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková.

Číslo 400 kilometrov je pre pacientov s týmto ochorením symbolické, upozornil neurológ Ľubomír Lisý. Elektrické signály v nervovej sústave sa šíria približne rýchlosťou 400 kilometrov za hodinu. Pri skleróze multiplex podľa neho nervové vlákno stráca schopnosť rýchleho prenosu impulzov a rýchlosť klesá asi na štyri kilometre za hodinu.

Trasa a jednotlivé etapy povedú cez Štrbské Pleso, Ružomberok, Žilinu, Považskú Bystricu, Trenčín a Trnavu. Organizátori chcú vytvoriť aj rekord v počte zúčastnených pacientov na bicykli. "Vo všetkých mestách budeme rozdávať informačné letáky a upozorňovať na svoje ochorenie. K cyklistom sa môžu pridať aj podporovatelia," konštatovala Valčeková. Trasu bude možno sledovať aj na webe tatrydunaj.sk. Projekt osobne podporia aj známe osobnosti ako herec Ivan Tuli Vojtek, speváčka Katka Ščevlíková či spevák Tomáš Bezdeda.

Ochorením sclerosis multiplex trpí na Slovensku okolo 10.000 ľudí. Choroba je nevyliečiteľná a vzniká rozpadom obalu nervových buniek a vlákien. Ochorenie centrálneho nervového systému pacienti na sebe nemusia dlho pozorovať, pretože sa môže prejavovať nešpecifikovanými bolesťami chrbta, ťažkosťami pohybu, nesústredením i problémami s videním a artikuláciou. Hoci súčasná medicína stále neponúka riešenie, ako ochorenie vyliečiť, možnosti liečby sa zlepšujú. Tá je farmakologická, veľmi dôležitá je aj rehabilitačná a logopedická starostlivosť.

Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví prvýkrát v dospelom veku medzi 20. a 40. rokom. Priemerný vek nástupu sklerózy multiplex je 30 rokov. Ku vzniku a progresii ochorenia prispievajú genetické predispozície, výskyt v rodine, pohlavie, vek či infekčná mononukleóza. Ďalej sú nimi fajčenie, vysoký príjem soli, alkohol či nízka hladina vitamínu D.

"Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov či dlhšie a asi tretina pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia,"
povedal Lisý. U ďalších pacientov postupuje choroba pomaly s pribúdaním symptómov. V približne troch až piatich percentách ide o ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne. "Preto je dôležitá včasná diagnostika a nasadenie správnych liečebných postupov," dodal Lisý.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
FOTO: Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku
<< predchádzajúci článok
Viedenské letisko vlani zaznamenalo rekordný zisk