Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2006

Pál Csáky v Bruseli hovorí o reforme verejnej správy v SRMnohí naši občania sa pýtajú, aký zmysel má reforma verejnej správy na Slovensku, keď v lepšom prípade ju nezaregistrovali a v horšom prípade v nich zmeny úradov vyvolávajú chaos, uvádza sa v ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. februára (WN/SITA) - Mnohí naši občania sa pýtajú, aký zmysel má reforma verejnej správy na Slovensku, keď v lepšom prípade ju nezaregistrovali a v horšom prípade v nich zmeny úradov vyvolávajú chaos, uvádza sa v texte príhovoru, ktorý na dnešnej konferencii v Bruseli o budovaní administratívnych kapacít prezentuje podpredseda vlády SR Pál Csáky. Jednodňovú konferenciu zorganizoval komisár Európskej únie (EÚ) pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimír Špidla. Csáky vo svojom prejave naznačuje, že občania Slovenskej republiky ešte nemajú dostatok praktických skúseností, aby dokázali oceniť pozitívne stránky presunu kompetencií z centrálnych štátnych orgánov na samosprávne orgány vyšších územných celkov (VÚC) a obcí.

Csáky v prejave pripomína, že decentralizovaná spoločnosť lepšie reaguje na potreby občanov v jednotlivých regiónoch a efektívnejšie zohľadňuje záujmy menšín. Efekt reformy verejnej správy je dlhodobý a prejaví sa až vtedy, keď samosprávy začnú naplno využívať svoje nové kompetencie. Posilnené regionálne inštitúcie umožnia VÚC a obciam lepšie využívať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu EÚ. Centralizovaná správa rozvojových programov spôsobila, že regióny nie sú dobre pripravené na plnenie úloh, ktoré sa ich bezprostredne týkajú, zdôrazňuje Csáky. V prejave upozornil na projekt s názvom Podpora reformy verejnej správy v Slovenskej republike, ktorý majú dokončiť 30. novembra 2006.

Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a predsedovia VÚC neustále upozorňujú na to, že VÚC a obce majú problémy s čerpaním peňazí z eurofondov, z ktorých majú financovať regionálne rozvojové projekty. Predovšetkým malé obce sa doteraz nedokázali pripraviť na využívanie peňazí EÚ, ktoré Slovensko už má k dispozícii. EÚ vyčlenila 1 miliardu 100 miliónov eur zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu, na ktoré musí vláda SR do konca tohto roka nájsť zmluvných príjemcov. Csáky ubezpečuje, že príjemcovia sa nájdu a SR vyčlenené finančné prostriedky využije.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pod návrh na nového predsedu NR SR musí byť 76 podpisov
<< predchádzajúci článok
Podľa MVO je zákon o jadrovom fonde pre SR nevýhodný