Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Palestína kritizuje USA za terminológiu v správe o ľudských právachIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Rámalláh 14. marca (TASR) - Palestínska samospráva kritizovala Spojené štáty, že vo svojej výročnej správe o stave dodržiavania ľudských práv sa nezmieňuje o Predjordánsku, pásme Gazy a Golanských výšinách ako o okupovaných územiach. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.


Podľa hovorcu palestínskej samosprávy Nabíla abú Rudajnu je tento prístup Spojených štátov "pokračovaním nepriateľského prístupu americkej administratívy k nášmu palestínskemu ľudu a... je v rozpore so všetkými rezolúciami OSN".

Rudajna vyhlásil, že spomínaná zmena je súčasťou plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na "likvidáciu" palestínskeho problému.

Agentúra AFP pripomenula, že prezident USA Donald Trump v najbližších mesiacoch odhalí svoj mierový plán na urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Očakáva sa to napriek tomu, že palestínske vedenie v roku 2017 zmrazilo svoje kontakty s Washingtonom. Pre tento krok sa Palestínčania rozhodli po tom, ako Trump vyhlásil Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Palestínčania predpokladajú, že Trumpov plán bude koncipovaný v prospech Izraela.

Vo svojej najnovšej správe o ľudských právach, ktorá bola zverejnená v stredu, sa Spojené štáty zmieňujú o Golanských výšinách ako o "Izraelom kontrolovaných", nie o "Izraelom okupovaných".

Ďalšia sémantická zmena, ktorá sa objavila už aj vo vlaňajšej správe, sa tento rok objavila opäť - a to v názve kapitoly "Izrael, Golanské výšiny, západný breh Jordánu a Gaza" namiesto predtým používaného "Izrael a okupované územia".

Ministerstvo zahraničných vecí USA však deklarovalo, že odlišná terminológia neznamená zmenu americkej zahraničnej politiky.

Izrael obsadil Golanské výšiny, západný breh rieky Jordán, východný Jeruzalem a pásmo Gazy v šesťdňovej vojne v roku 1967. Neskôr anektoval aj Golanské výšiny a východný Jeruzalem, čo medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo.

Izrael sa síce z pásma Gazy už stiahol, ale v uplynulých rokoch viedol s palestínskymi militantmi tri vojny a naďalej ponecháva v platnosti blokádu tohto územia. Pokračuje aj v okupácii Západného brehu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TOTO sú všetci doterajší prezidenti SR v ére samostatnosti
<< predchádzajúci článok
Jadrová inflácia vo februári dosiahla hodnotu 1,9 %

Palestína kritizuje USA za terminológiu v správe o ľudských právach - diskusné fórum čitateľov