Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2009

Palestínčania majú výročie izraelskej ofenzívyPásmo Gazy, ktoré ovláda militantné islamistické hnutie Hamás, si v nedeľu pripomína prvé výročie krvavej ofenzívy izraelských ozbrojených síl proti izolovanej enkláve, ktorej ničivé dôsledky sú ...Zdieľať
GAZA 27. decembra (WEBNOVINY) - Pásmo Gazy, ktoré ovláda militantné islamistické hnutie Hamás, si v nedeľu pripomína prvé výročie krvavej ofenzívy izraelských ozbrojených síl proti izolovanej enkláve, ktorej ničivé dôsledky sú viditeľné dodnes. O 11.20 miestneho času (10.20 SEČ) sa na celom palestínskom území rozozneli sirény pripomínajúc prvé bomby, ktoré sem pred rokom dopadli v rámci izraelskej operácie Liate olovo zameranej na zastavenie roky trvajúce ostreľovanie južnej časti židovského štátu militantmi z Pásma Gazy.


Počas dňa sa bude v palestínskej enkláve konať niekoľko demonštrácií a predseda vlády zloženej z predstaviteľov Hamásu Ismáil Haníja vystúpi so svojím prejavom v televízii. Hamás plánuje podobné akcie na najbližších 22 dní, čo je čas trvania vojenskej operácie Izraela. "Cieľom týchto udalostí je, aby táto vojna a jej masakry, ktoré boli bezprecedentné, zostali pred očami sveta," vyhlásil Iháb al-Ghussejn, hovorca miestneho ministerstva vnútra. "Je to, aby lídri sionistickej vojny boli súdení," dodal.

V sobotu 27. decembra 2008 izraelské bojové lietadlá začali súbežne útočiť na množstvo cieľov po celom území Pásma Gazy. Počas 22 dní trvajúcej vojny, ktorá sa ukončila vzájomným vyhlásením prímeria, prišlo o život okolo 1 400 Palestínčanov vrátane viac ako 400 detí a 13 Izraelčanov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel zakladateľ kozmetického impéria Yves Rocher
<< predchádzajúci článok
DURAY: Posilňovanie autonómie je prirodzené

Palestínčania majú výročie izraelskej ofenzívy - diskusné fórum čitateľov