Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. marca 2018

Palestínska národná rada sa v apríli stretne po prvý raz za 20 rokovIlustračné foto.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Ramalláh 8. marca (TASR) - Palestínska národná rada sa 30. apríla stretne po prvý raz za uplynulých vyše 20 rokov. Oznámila to v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá.


Tento viac než 700-členný zbor, ktorý reprezentuje obyvateľov palestínskych území, ako aj Palestínčanov žijúcich v zahraničí, nemal riadny zjazd od roku 1996. Príčinou bola politická rivalita medzi sekulárnou stranou Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása a islamistickým hnutím Hamas pôsobiacim v pásme Gazy.

Mimoriadne zasadnutie rady, ktorá zároveň plní funkciu parlamentu Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP), sa však konalo v roku 2009. O termíne nového zjazdu rozhodol výkonný výbor OOP. Na zjazde by mali byť prítomní aj členovia Hamasu, a to napriek zlyhávajúcim pokusom o zmierenie s Fatahom.

Všetci členovia prevažne parlamentu sú automaticky členmi rady, hoci Hamas nie je súčasťou OOP. Hamas zvíťazil v posledných parlamentných voľbách v roku 2006 a disponuje preto 74 poslancami, ktorí sa môžu na aprílovom zjazde rady zúčastniť. Či sa tak stane, nie je zatiaľ známe.

Na programe zasadania Palestínskej národnej rady je "nový politický program", vyhlásil Abbásov poradca Muhammad Štajja. Palestínčania sú stále viac frustrovaní postupom novej americkej administratívy, ktorú obviňujú z proizraelského postoja po tom, ako prezident USA Donald Trump v decembri prijal sporné rozhodnutie uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Plán rozvoja má v Matejovciach priniesť systém, poriadok a postupnosť
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy sa takmer nemenia

Palestínska národná rada sa v apríli stretne po prvý raz za 20 rokov - diskusné fórum čitateľov