Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2018

Palestínske hnutie Hamas odmietlo zdravotnícku pomoc z IzraelaPríslušníci bezpečnostných síl palestínskeho hnutia Hamas.Zdieľať
Príslušníci bezpečnostných síl palestínskeho hnutia Hamas. Foto: TASR/AP
Gaza 16. mája (TASR) - Hnutím Hamas vedení organizátori palestínskych pochodov pozdĺž hranice pásma Gazy s Izraelom odmietli dodávku zdravotníckej pomoci z Izraela. Urobili tak napriek značnému nedostatku kľúčových zásob po tohtotýždňovom krvavom násilí, uvádza agentúra AP.


Najvyšší výbor Veľkého pochodu za návrat v stredu oznámil, že Palestínčania neprijmú lieky "od vrahov nášho ľudu". Obvinil tiež Izrael zo "snahy o vylepšenie svojho čierneho imidžu".

Takmer 60 ľudí prišlo o život a stovky ďalších utrpeli zranenia v pondelok pri izraelskej streľbe v najkrvavejší deň cezhraničných násilností od vojny v roku 2014. Izrael obviňuje Hamas, že využíva protesty ako zástierku pre vykonávanie vlastných útokov.

Výbor uviedol, že protesty sa obnovia v piatok.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman sa v stredu vyjadril, že izraelská armáda by mala ignorovať kritikov svojich vojenských operácií. "Nepočúvajte hlasy pokrytcov vo svete," napísal Lieberman podľa agentúry DPA na sociálnej sieti Twitter po stretnutí s izraelskými vojakmi a veliteľmi na juhu Izraela.

"Môžeme si len predstaviť, čo by sa stalo, keby títo teroristi vtrhli to jednej z (pohraničných) komunít. Je našou povinnosťou zabrániť im, aby prenikli na územie Izraela a ublížili nám," dodal Lieberman.

Lieberman pred novinármi nazval radikálne hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, "kanibalmi" a odmietol správy o možnom dlhodobom prímerí. "Nevidíme nič dôležité, nič významné," podotkol v reakcii na tvrdenia o neformálnych komunikačných kanáloch s Hamasom. Ako dodal, Izrael by zvážil prímerie len v tom prípade, keby sa Hamas úplne odzbrojil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. Žiga: V 2. vládnom pro-podnikateľskom balíčku je 23 opatrení
<< predchádzajúci článok
Fico:V koalícii zatiaľ neexistuje diskusia o kandidátovi na prezidenta

Palestínske hnutie Hamas odmietlo zdravotnícku pomoc z Izraela - diskusné fórum čitateľov