Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2005

Palko sa kvôli striekačkám vyhráža žalobouMinisterstvo vnútra podá žalobu na súd, ak Úrad pre verejné obstarávanie uloží rezortu pokutu kvôli tendru na mobilné hasičské striekačky.Zdieľať
  Pred poslancami Výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR to včera vyhlásil minister vnútra Vladimír Palko. Rezort kúpil požiarne autá asi za 200 miliónov korún od spoločnosti Stražan bez výberového konania. Podľa predbežnej správy ÚVO to však nebolo v súlade zo zákonom. Poslanci preto zaviazali Palka, aby predložil výboru písomné stanovisko k správe a žiadajú aj cenové porovnanie hasičských striekačiek od viacerých výrobcov.
Minister považuje postup rezortu za správny. „Vidíme isté logické chyby vo vyjadreniach ÚVO. Ešte budeme spolu rokovať o námietkach, ktoré sme vzniesli,“ povedal Palko. Úrad podľa neho často rozhoduje alibisticky.
Pochybnosti o cenovej výhodnosti nákupu hasičských áut má aj šéf bezpečnostného výboru Róbert Kaliňák. Poukázal na to, že prestavba V3S na tlakovú striekačku v prípade lesných požiarov stojí 1,8 milióna korún a nakupované hasičské striekačky stáli cez 11 miliónov korún za kus. „Možno je to dané objektívnymi skutočnosťami výstavby požiarnych áut, ale v každom prípade vzniká tu určitá pochybnosť a bude potrebné predložiť relevantné údaje,“ uviedol Kaliňák.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka bude žiadať vyvodenie personálnych dôsledkov, ak sa ukáže porušenie zákona. „Predstava, že dva štátne orgány sa budú medzi sebou súdiť o výklad zákona, je pre mňa strašná,“ uviedol. Zarazila ho tiež odpoveď ministra, že majú dlhodobé spory s ÚVO. Výška pokuty môže byť podľa zákona do päť percent z obstarávacej ceny, dosiahnuť by tak mohla až 10 miliónov korún.
(TASR, Bratislava)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Preukazovanie majetku pôjde pred Ústavný súd
<< predchádzajúci článok
Záborskej chcú zavariť za homosexuálov

Palko sa kvôli striekačkám vyhráža žalobou - diskusné fórum čitateľov

polka????7.9. 15:17:55