Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. októbra 2023

Pamiatkari našli v obci Veličná na Orave podpivničené popraviskoArtefakt hlinenej fajky tzv. tureckého typu so zelenou glazúrou, ktorý našli v stavebnej sutine, archeológovia datujú do obdobia 17. storočiaZdieľať
Pamiatkari našli v obci Veličná na Orave podpivničené popravisko

Podpivničené popravisko pravdepodobne zo 17. storočia objavili archeológovia pred pár dňami v obci Veličná na Orave. Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Žilina o tom informuje na sociálnej sieti.


"Miestny názov Šibenice poukazoval spolu s ústnou tradíciou a značkou na II. historickom vojenskom mapovaní na niekdajšiu existenciu popraviska. Výskumom sme ho identifikovali a potvrdili, ale nikto nepredpokladal, že nájdeme objekt - solídne vybudovanú a podpivničenú kamennú stavbu s pieskovcovou dlažbou," priblížili pamiatkari.

Artefakt hlinenej fajky tzv. tureckého typu so zelenou glazúrou, ktorý našli v stavebnej sutine, archeológovia datujú do obdobia 17. storočia. Nevylučujú však, že samotný objekt môže byť ešte starší.

"Ide o veľmi zaujímavý a dôležitý objav. V terénom výskume i ďalšom archívnom bádaní budeme určite pokračovať," zhodnotili pamiatkari.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miro Jaroš prichádza s najfarebnejším albumom všetkých čias (video+foto)
<< predchádzajúci článok
Vzorky privezené misiou Apollo 17 prepisujú predpokladaný vek Mesiaca