Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2007

Pan Ki-mun vyzval Cyperčanov na rokovania o zjednotení ostrovaGenerálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v piatok cyperskogréckych a cyperskotureckých predstaviteľov, aby preukázali "predstavivosť a politickú odvahu" a začali seriózne rokovať o zjednotení ...Zdieľať

NEW YORK 7. júla (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v piatok cyperskogréckych a cyperskotureckých predstaviteľov, aby preukázali "predstavivosť a politickú odvahu" a začali seriózne rokovať o zjednotení rozdeleného stredomorského ostrova. Pan zároveň vyjadril poľutovanie, že takmer rok od dohody medzi oboma stranami z 8. júla 2006 o okamžitom odštartovaní vyjednávaní nedošlo k žiadnemu posunu. Panov osobitný zástupca pre Cyprus Michael Moller takisto vo štvrtok uviedol, že je čas naplniť očakávania po podpísaní prvej dohody medzi gréckymi a tureckými Cyperčanmi od konca 70. rokov.

Minulý mesiac vyzvala Bezpečnostná rada OSN obe strany, aby "sa bezprostredne a konštruktívne zapojili spoločne s OSN" do hľadania praktických možností na urýchlenie procesu zameraného na obnovenie stagnujúcich rozhovorov. Cyprus je od roku 1974 rozdelený na grécky juh a turecký sever, ktorý Turecko obsadilo po neúspešnom prevrate stúpencov zjednotenia ostrova s Gréckom podporovanom Aténami. V referende v roku 2004 plán OSN o opätovnom spojení zamietli cyperskogrécki voliči a podporili cyperskí Turci.

Dohoda z 8. júla 2006 vyzýva na okamžité odštartovanie rozhovorov v dvoch úrovniach, na jednej strane o každodenných záležitostiach so záberom na budovanie dôvery, na strane druhej o politických otázkach vrátane územného a mocenského rozdelenia v rámci federálneho štátu. Pan uviedol, že riešenie leží na pleciach samotných Cyperčanov, pripomenul však, "OSN je pripravená ďalej pomáhať obom spoločenstvám v hľadaní riešenia tohto dlhodobého problému."

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lotyšská prezidentka sa s postom rozlúči účasťou v referende
<< predchádzajúci článok
Premiér odcestoval na konferenciu o južnej Európe