Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2007

Pan Ki-mun vyzval štáty na zničenie zásob chemických zbraníGenerálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v piatok krajiny vlastniace chemické zbrane na ich zničenie, ako aj na ratifikovanie medzinárodnej konvencie zakazujúcej tieto zbrane hromadného ničenia. ...Zdieľať

NEW YORK 28. apríla (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v piatok krajiny vlastniace chemické zbrane na ich zničenie, ako aj na ratifikovanie medzinárodnej konvencie zakazujúcej tieto zbrane hromadného ničenia. "Vyzývam všetky vlastnícke štáty, aby zničili zásoby chemických zbraní v súlade s dohodnutými termínmi. Vyzývam takisto všetky vlády, ktoré tak doteraz neurobili, aby konvenciu o chemických zbraniach ratifikovali alebo k nej pristúpili," uviedol Pan Ki-mun vo vyhlásení pri príležitostí 10. výročia vstupu konvencie do platnosti.

"Svet prešiel dlhú cestu od prvého použitia chemických zbraní v obrovskom rozsahu počas prvej svetovej vojny, čo spôsobilo nevysloviteľné utrpenie obetí," uviedol. Ako dodal, doteraz viac ako 25 percent štátov deklarovalo zlikvidovanie zásob chemických zbraní s medzinárodným overením. V decembri členské štáty Organizácie za zákaz chemických zbraní (OPCW) povolili dočasný odklad Spojeným štátom, Indii, Rusku a Líbyi na zničenie rezerv chemických zbraní. Konečný termín na likvidáciu všetkých deklarovaných chemických zbraní bol pôvodne určený na nedeľu, desať rokov od 29. apríla 1997, keď konvencia vstúpila do platnosti.

Konvenciu dodnes ratifikovalo 181 krajín. Osem štátov, vrátane Izraela, ju podpísalo, ale neratifikovalo. Severná Kórea, Egypt, Libanon a Sýria dohodu odmietli podpísať.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viac ako 70 zranených, 600 zatknutých počas nepokojov
<< predchádzajúci článok
Máhdího armáda chce v Iraku zajať princa Harryho

Pan Ki-mun vyzval štáty na zničenie zásob chemických zbraní - diskusné fórum čitateľov