Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

03. novembra 2014

Pan Ki-mun: Zdravotníkov, bojujúcich s ebolou, nedávajte do karantény



Zdravotná sestra Kaci Hickoxová v izolačnom stane v nemocnici v americkom Newarku. Prvá zdravotníčka umiestnená do karantény na základe nových opatrení v New Jersey.



Zdieľať
Zdravotná sestra Kaci Hickoxová v izolačnom stane v nemocnici v americkom Newarku. Prvá zdravotníčka umiestnená do karantény na základe nových opatrení v New Jersey. Foto: TASR/AP
Viedeň 3. novembra (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes na návšteve Viedne varoval pred "zbytočne" prísnymi obmedzeniami pohybu zdravotníkov, ktorí bojovali proti smrteľnej vírusovej chorobe ebola v západnej Afrike.


Predstavitelia v niektorých štátoch USA zaviedli karanténu pre profesionálnych zdravotníkov, vracajúcich sa z troch krajín západnej Afriky postihnutých epidémiou eboly, ale americká federálna vláda sa stavia proti takým opatreniam.

Kanada a Austrália zakázali vstup občanom z Libérie, Sierry Leone a Guiney, kde je choroba rozšírená, a niektorí politici zo Spojených štátov vyzvali na podobný zákaz aj v USA.

"Najlepším spôsobom na zastavenie vírusu je zastaviť vírus v jeho zdroji, nie obmedzovať či brániť pohybu ľudí a obchodovaniu," vyhlásil Pan Ki-mun na tlačovej konferencii v rakúskej metropole. "Sú to výnimoční ľudia, ktorí dávajú zo seba všetko, riskujú svoje vlastné životy," citovala šéfa OSN tlačová agentúra Reuters.

Popredné medzinárodné letecké a lodné spoločnosti by mali pokračovať v normálnej prevádzke, pohybe a preprave, dodal Pan Ki-mun.

Odborníci na medicínu tvrdia, že je ťažké nakaziť sa ebolou, jej vírus sa šíri priamym kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného človeka a ľudia, ktorí nemajú príznaky choroby, ju neprenášajú.

"Samozrejme, ak má niekto príznaky (eboly), týchto ľudí treba okamžite liečiť, pomáhať im a evakuovať ich, ak je to potrebné," pokračoval generálny tajomník OSN.

Najhoršia zaznamenaná epidémia eboly v dejinách usmrtila už takmer 5000 ľudí a až na hŕstku prípadov zabíjala v Libérii, Guinei a Sierre Leone.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoločnosť EPH má záujem o nemecké elektrárne Vattenfallu
<< predchádzajúci článok
Začne fungovať jednotný mechanizmus dohľadu nad bankami v eurozóne