24hod.sk    Tlačové správy

Pandémia Covid-19 uvrhla do chudoby viac ako 100 miliónov detí



Najväčšia celosvetová kríza pre deti počas 75-ročnej histórie UNICEFu. Pri príležitosti 75. výročia od svojho založenia UNICEF varuje, že pandémia COVID-19 predstavuje krok späť ...



Zdieľať
un0562532 676x451 10.12.2021 (Webnoviny.sk) - Najväčšia celosvetová kríza pre deti počas 75-ročnej histórie UNICEFu.


Pri príležitosti 75. výročia od svojho založenia UNICEF varuje, že pandémia COVID-19 predstavuje krok späť vo všetkých rozvojových programoch pre deti. Viac ako 100 miliónov ďalších detí bolo v jej dôsledku uvrhnutých do chudoby

Detský fond UNICEF už 75 rokov neúnavne pracuje na ochrane práv všetkých detí bez rozdielov na celom svete a zlepšovaní ich životov.

UNICEF je nezastaviteľnou silou, ktorá je zmenou pre životy detí na celom svete.

Od založenia UNICEFu po skončení 2. svetovej vojny sme vždy stáli v prvých líniách všetkých humanitárnych kríz, ozbrojených konfliktov a prírodných katastrof. Bez ohľadu na rozsah krízy, odpovedáme na všetky výzvy, dostávame sa na hranice svojich možností a pomáhame miliónom detí rozvíjať sa a napredovať. Prostredníctvom partnerstiev a vášne pre inovácie pôsobíme vo viac ako 191 krajinách a teritóriách na celom svete.

Pandémia COVID-19 zasiahla do životov detí v doteraz nevídanej miere a stala sa najhoršou krízou pre deti na celom svete počas celej 75-ročnej existencie UNICEFu.

Správa UNICEF Zabráňme stratenej dekáde: Ako zvrátiť devastujúce následky pandémie COVID-19 na životy detí a mladých ľudí vysvetľuje, aké sú dopady pandémie na desaťročia trvajúci rozvoj a progres v programoch pomáhajúcim zlepšovať životy detí na celom svete. Tieto sa týkali chudoby, zdravia, prístupu k vzdelaniu, výživy, ochrany detí a mentálneho zdravia. Správa varuje, že takmer dva roky po vypuknutí pandémie sa spôsobená kríza naďalej prehlbuje, zvyšuje sa chudoba a nerovnosti v sociálnom postavení, čo ohrozuje práva detí v dosiaľ nepoznaných rozmeroch.

"Počas našej histórie UNICEF pomáhal vytvárať lepšie a zdravšie prostredie pre deti na celom svete s obrovským úspechom,” hovorí Výkonná riaditeľka UNICEF Henrietta Fore. "Avšak tieto víťazstvá sú teraz v ohrození. Pandémia COVID-19 je najväčšou hrozbou pre deti za posledných 75 rokov. Počet detí, ktoré zaspávajú hladné, nechodia do školy, žijú v chudobe či sú nútené do detských manželstiev neustále narastá. Naopak počet tých detí, ktoré majú prístup k zdravotnej starostlivosti, očkovaniu, dostatočnej výžive a základným službám neustále klesá. A tak sa v čase, kedy by naše pohľady mali smerovať vpred, vraciame späť.”

Správa uvádza, že v dôsledku pandémie sa viac ako 100 miliónov ďalších detí ocitlo pod hranicou mnohorozmernej chudoby, čo predstavuje nárast o 10 % od roku 2019. To predstavuje takmer dve deti každú sekundu od polovice marca 2020. Správa tiež varuje, že bude veľmi ťažké dostať sa aspoň na predchádzajúcu úroveň – dokonca aj v tom najlepšom prípade bude trvať 7 – 10 rokov, kým sa detskú chudobu podarí dostať na úroveň spred pandémie.

Už aj pred pandémiou takmer jedna miliarda detí nemala prístup ku všetkým z týchto základných potrieb: k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, streche nad hlavou, výžive, pitnej vode a toaletám. Toto číslo neprestajne narastá, s neustále sa prehlbujúcimi rozdielmi medzi deťmi z chudobných a bohatých rodín, pričom tie najzraniteľnejšie sú aj najviac zasiahnuté. Správa ďalej uvádza:

Okrem pandémie správa varuje aj pred ďalšími faktormi, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre detské práva. Celosvetovo žije 426 miliónov detí – čo je takmer 1 z 5 – v krajinách ohrozených neustále sa zhoršujúcim ozbrojeným konfliktom. To si vyberá vysokú daň na civilnom obyvateľstve a najťažšie zasahuje deti. Pre ženy a dievčatá to predstavuje najvyššiu mieru rizika spojeného so sexuálnym násilím počas ozbrojených konfliktov. Potreba humanitárneho zásahu je v 80 % prípadov spôsobená prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. A navyše, viac ako 1 miliarda detí – čo predstavuje viac ako polovicu všetkých detí na svete – žije v krajinách s extrémne vysokou mierou rizika dopadov klimatickej zmeny.

Veľmi zlá kombinácia ozbrojeného konfliktu, klimatickej zmeny a pandémie COVID-19 prehlbuje humanitárne krízy na celom svete, zvyšuje sa nerovnosť a my sa vzďaľujeme cieľom ochrany práv dieťaťa a napĺňaniu Cieľov udržateľného rozvoja. Preto je nevyhnutný nový prístup k zvládaniu kríz:


Svet dnes čelí mnohovrstvovej kríze – pandémia COVID-19, klimatická zmena, sociálne a ekonomické problémy, zvyšujúca sa chudoba a prehlbujúca sa nerovnosť. Dotýka sa nás to všetkých, avšak najťažšie sú zasiahnutí tí najzraniteľnejší – deti. Riešenie máme vo svojich rukách.

S každým problémom prichádza nová príležitosť. UNICEF pomohol znova vybudovať lepší svet z ruín 2. svetovej vojny a dnes je naším cieľom zabezpečiť svetové zotavenie z krízy zvyšovaním investícií do programov rozvoja pre deti. Našich 75 rokov skúseností zúročíme najmä zasadzovaním sa za plnenie súčasných priorít, ktorými sú vakcíny a zdravotná starostlivosť pre všetkých, vzdelanie pre všetkých, investovanie do podpory mentálneho zdravia a zmierňovanie následkov klimatickej  zmeny. V našej práci budeme naďalej neúnavne pokračovať, pre každé dieťa.

PANDÉMIA NÁM ZNEMOŽNILA OSLAVU 75. VÝROČIA, A TAK SLOVENSKÝ UNICEF PRE VÁS PRIPRAVIL PÚTAVÚ ON-LINE KONFERENCIU: "POMOC CHUTÍ PO ARAŠIDOCH"



Ako pomohla UNRRA (predchodca UNICEFu) v Československu našim starým a prastarým rodičom? A ako v jej misii už 75 rokov pokračuje UNICEF? Mária Sliacka, výkonná riaditeľka UNICEF na Slovensku si po desiatich rokoch na humanitárnych misiách vyzula túlavé topánky a spolu so slovenskou tenistkou Annou Karolínou Schmiedlovou vás bude sprevádzať konferenciou, počas ktorej sa určite nudiť nebudete. Vôňa a chuť arašidového masla sa budú šíriť počas hodiny rozhovorov, príbehov pomoci, zaujímavých videí a informácií zo sveta humanitárnej pomoci. A prečo práve arašidy? Špeciálna terapeutická výživa na báze arašidov totiž dokáže robiť zázraky v životoch podvyživených detí a v priebehu 6-8 týždňov im pomôže vyliečiť sa. A arašidové maslo chutnali už aj naši starí a prastarí rodičia, ktorým ho po 2. svetovej vojne priviezla UNRRA.

Slovenská nadácia pre UNICEF, SlovakAid, PureNuts a SAMO Europe vás vítajú na on-line konferencii k 75. výročiu UNICEF: "POMOC CHUTÍ PO ARAŠIDOCH."

POZRITE SI ON-LINE KONFERENCIU

O UNICEFe


je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - Pandémia Covid-19 uvrhla do chudoby viac ako 100 miliónov detí © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/pandemia-covid-19-uvrhla-do-chudoby-viac-ako-100-milionov-deti-cl764287.html