Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júla 2013

Pápež priniesol posolstvo nádeje do slumu v Riu de JaneiroVeriaci vítajú pápeža Františka v chudobnej štvrti Varginha v brazílskom Riu de JaneiroZdieľať
Veriaci vítajú pápeža Františka v chudobnej štvrti Varginha v brazílskom Riu de Janeiro Foto: TASR/AP
Rio de Janeiro 25. júla (TASR) - Pápež František navštívil dnes jeden zo slumov v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa mu dostalo nadšeného uvítania od tisícov miestnych obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.


Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa pápež v slume Varghina dostal do kontaktu s rozvášneným davom a zdravil sa s ľuďmi bozkami a objatiami. Napriek chladnému a daždivému počasiu sa prechádzal po slume bez dáždnika a dokonca navštívil jednu z rodín v jej chatrči. Obyvatelia ho pritom zahrnuli množstvom drobných darov.

František tiež požehnal oltár vyrobený zo škatule od topánok v tamojšom kostole a ticho sa pomodlil pred replikou sochy patrónky Brazílie.Vo svojom príhovore hlava katolíckej cirkvi v narážke na nedávne protivládne protesty v Brazílii vyzval obyvateľov, aby nestrácali nádej a verili v pozitívnu zmenu aj napriek rozšírenej korupcii v politike. František odsúdil sociálne nerovnosti existujúce v súčasnom svete a zdôraznil, že bohatí musia urobiť viac na elimináciu chudoby. Vyjadril presvedčenie, že doterajšiu kultúru sebectva a individualizmu musí nahradiť nová kultúra solidarity.

Varghina leží v severnej časti Ria de Janeiro a je súčasťou rozsiahlejšieho slumového komplexu Manguinhos. Miestni ju pre vysokú úroveň kriminality nazývajú aj pásmom Gazy. V provizórnych obydliach favely (brazílsky názov pre slum) žije podľa odhadov okolo 35.000 ľudí. V roku 1972 Varghinu navštívila aj matka Tereza.

Až donedávna slum kontrolovali drogové gangy, ktoré z nej urobili "raj" pre dílerov a užívateľov koncentrovaného kokaínu. Pred zhruba šiestimi mesiacmi začala vo Varghine rozsiahla policajná operácia, ktorá zatlačila drogy a zločin do úzadia.

Počas pápežovho pobytu lietali nad favelou policajné helikoptéry, na strechách budov boli rozmiestnení ostreľovači, policajti stáli v dvojmetrových rozstupoch a dav oddeľovali od Františka kovové barikády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
George Bush senior si na znak solidarity oholil hlavu
<< predchádzajúci článok
Dobrovoľníci rekonštruujú vojenský cintorín z prvej svetovej vojny