Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. decembra 2019

Pápež vyzval na odzbrojenie a ekologickejší a spravodlivejší systémNa snímke pápež František.Zdieľať
Na snímke pápež František. Foto: TASR/AP
Vatikán 12. decembra (TASR) - Pápež František zopakoval vo štvrtok výzvu na jadrové odzbrojenie a ekologickejší a spravodlivejší model ekonomického rastu. Informovala o tom agentúra DPA.


"Jadrové zastrašovanie môže vytvoriť len ilúziu bezpečia," uviedol vo vopred zverejnenom posolstve k Svetovému dňu pokoja, ktorý pripadá na 1. januára. "Nemôžeme tvrdiť, že vo svete udržiavame stabilitu pomocou strachu zo zničenia," povedal.

Takáto politika podľa pápežových slov vytvára len falošné zdanie bezpečia a mala by byť nahradzovaná súdržnosťou a vzájomným porozumením, uvádza agentúra AP.

František sa už viackrát v minulosti vyjadroval k potrebe prijatia opatrení na boj s klimatickými zmenami. Otázku mieru a stability vo svete prepojil s ekologickými problémami, pričom uviedol, že mier si od ľudí vyžaduje nový spôsob interakcie voči sebe navzájom, ale aj voči planéte.

"Čeliac dôsledkom nášho nepriateľstva voči iným, nedostatku rešpektu voči nášmu spoločnému domu, nášmu hrubému zneužívaniu prírodných zdrojov - vnímaných len ako zdroj okamžitého zisku -, a to bez ohľadu na miestne komunity, spoločné blaho i samotnú prírodu, potrebujeme ekologickú konverziu," uviedol.

Pápež v posolstve nabádal aj na spoločenskú spravodlivosť. "Nemôže dôjsť k ozajstnému mieru, ak nedokážeme, že sme schopní vytvoriť spravodlivejší ekonomický systém," povedal. Vojnu pritom opísal ako niečo, čo poháňajú "zvrátenosť vo vzťahoch, hegemonické ambície, zneužívanie moci, strach z iných a vnímanie rôznorodosti ako prekážky".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americké akcie prudko vzrástli
<< predchádzajúci článok
Prešov bude v roku 2020 hospodáriť s rozpočtom takmer 95,1 milióna eur

Pápež vyzval na odzbrojenie a ekologickejší a spravodlivejší systém - diskusné fórum čitateľov