24hod.sk    Kultúra

23. októbra 2016

Pár z USA venuje francúzskemu múzeu diela v hodnote 350 miliónov eurIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Paríž 23. októbra (TASR) - Americký pár venuje francúzskemu národnému múzeu Musée d'Orsay v Paríži zbierku umeleckých diel v hodnote 350 miliónov eur. Informovala o tom dnes agentúra AP s tým, že ide o najväčšiu zahraničnú zbierku výtvarného umenia, ktorá bude Francúzsku venovaná od druhej svetovej vojny.


Marlene a Spencer Haysovci z amerického štátu Texas venovali Francúzsku v sobotu večer prvých 187 diel (odhadovanej hodnoty 173 miliónov eur) počas slávnostného ceremoniálu za účasti francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v Elyzejskom paláci. Hollande na tomto darcovskom podujatí udelil vášnivým zberateľom najvyššie štátne vyznamenanie - Rad čestnej légie.

Manželia odkázali národnému múzeu v Paríži kolekciu zhruba 600 diel datovaných do obdobia medzi druhou polovicou 19. storočia a prvou polovicou 20. storočia. Francúzske ministerstvo kultúry odhaduje hodnotu tejto zbierky, ktorá zahŕňa práce od Modiglianiho, Maillola či Degasa, na 350 miliónov eur.

Zámožná dvojica (obaja vo veku 80 rokov) začala so zberateľstvom v sedemdesiatych rokoch; nazhromaždené diela zanechá Francúzsku po svojej smrti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/par-z-usa-venuje-francuzskemu-muzeu-diela-v-hodnote-350-milionov-eur-cl470739.html