Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Paríž: Pri protestoch sa zranilo 135 ľudí, polícia zadržala 1000 osôbPolicajti zatýkajú demonštranta počas kolízií 8. decembra 2018 v Paríži. Francúzska polícia zadržala 278 ľudí v súvislosti protivládnymi protestmi, ktoré sa konajú v Paríži už tretiu sobotu po sebe. Mnohí spomedzi zadržaných ...Zdieľať
Policajti zatýkajú demonštranta počas kolízií 8. decembra 2018 v Paríži. Francúzska polícia zadržala 278 ľudí v súvislosti protivládnymi protestmi, ktoré sa konajú v Paríži už tretiu sobotu po sebe. Mnohí spomedzi zadržaných sú podozriví z toho, že sa chystali páchať akty násilia a vandalizmu. Foto: TASR/AP
Paríž 8. decembra (TASR) - Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v sobotu večer vyhlásil, že násilie sprevádzajúce protesty v Paríži je napriek izolovaným potýčkam "pod kontrolou", označil ho však za "absolútne neprijateľné". Informovala o tom agentúra AP.


Castaner oznámil, že v sobotu počas protestov utrpelo zranenia 135 ľudí vrátane 17 policajtov. "Výnimočné" bezpečnostné opatrenia podľa jeho slov umožnili polícii zadržať takmer 1000 osôb.

Minister odhadol, že vo francúzskej metropole sa do sobotňajších akcií zapojilo 10.000 protestujúcich z tzv. hnutia žltých viest, pričom v celej krajine protestovalo okolo 125.000 ľudí.

Demonštranti v Paríži sa v priebehu dňa znova dostali do zrážok s políciou, vzhľadom na rozsiahle bezpečnostné opatrenia sa však zjavne nezopakovala situácia z uplynulého víkendu plného ničivých výtržností, najhorších v hlavnom meste za niekoľko desaťročí.

Napriek tomu protestujúci aj túto sobotu podpaľovali autá, zapaľovali barikády a rozbíjali výklady v centre mesta, ktorého ulicami prechádzali - vôbec po prvý raz v Paríži - obrnené vozidlá poriadkových síl, napísala agentúra AFP.

Výkriky vyzývajúce na odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona sa zmiešali z mrakmi slzotvorného plynu, ktorým polícia zasahovala na bulvári Champs-Élysées, a na rôznych miestach stúpali do vzduchu husté stĺpy čierneho dymu. Výtržníci vyplienili početné obchody.

"Počasie je mizerná a taká je aj táto vlády," kričala skupinka protestujúcich, keď začal padať slabší dážď.

Vláda vyhlásila "nulovú toleranciu" voči anarchistickým, pravicovým alebo iným výtržníkom snažiacim sa spôsobiť ďalšiu spúšť na protestoch, ktoré vyvolali najhoršiu krízu počas Macronovho pôsobenia na poste prezidenta.

Premiér Édouard Philippe gratuloval polícii k bezpečnostnej operácii a prisľúbil, že Macron bude riešiť obavy protestujúcich zo zvyšujúcich sa životných nákladov.

"Dialóg sa začal a musí pokračovať," povedal Philippe v televíznom vystúpení. "Prezident prehovorí a navrhne opatrenia, ktoré podporia tento dialóg."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Donald Trump oznámil výmenu na poste šéfa kancelárie Bieleho domu
<< predchádzajúci článok
Sme rodina: Prorodinné opatrenia v minulosti predložilo aj naše hnutie

Paríž: Pri protestoch sa zranilo 135 ľudí, polícia zadržala 1000 osôb - diskusné fórum čitateľov