24hod.sk    Z domova    Regióny

28. apríla 2012

Park pri Slovenskom rozhlase sa možno podarí zachrániť



Pozemok parku na Belopotockého ulici by sa dal ešte stále zachrániť zámenou za iný adekvátny pozemok, pričom k zámene stále nedošlo a investor začína uvažovať o novom projekte. Pre ...



Zdieľať
belopotockeho BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - Pozemok parku na Belopotockého ulici by sa dal ešte stále zachrániť zámenou za iný adekvátny pozemok, pričom k zámene stále nedošlo a investor začína uvažovať o novom projekte.


Pre agentúru SITA to uviedla tajomníčka združenia Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste Soňa Párnická.

Ešte v apríli 2011 sa uskutočnilo v tejto veci na Magistráte stretnutie primátora so zástupcami občianskeho združenia a investora, kedy spoločne požiadali primátora o riešenie tejto dlhoročnej kauzy zámenou.

Súčasný právny stav, ktorý dosiahli občania svojou aktivitou, dáva priestor mestu, aby urobilo konečne kroky na jeho záchranu.

V decembri 2011 nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý zrušil aj v poradí tretie, zatiaľ posledné územné rozhodnutie, ide o park na Belopotockého ulici, kde by mal vyrásť polyfunkčný objekt.

Na podnet občanov súdy pre procesné chyby zrušili teda všetky tri územné rozhodnutia, ktoré stavebný úrad Starého Mesta vydal investorovi k hlavnej stavbe do roku 2010.

Pre agentúru SITA to uviedla tajomníčka združenia Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste Soňa Párnická. Pre začiatok stavby boli od roku 2004 do roku 2010 stavebným úradom Staré Mesto vydané postupne tri územné rozhodnutia a následne aj stavebné povolenie, ktoré boli nateraz zrušené.

"Súčasný právny stav je taký, že investor nemá žiadne platné územné rozhodnutie a Krajský súd v Bratislave odložil vykonateľnosť stavebného povolenia na hlavnú stavbu so záväznosťou od januára 2012," informovala Párnická.

V dôsledku tohto odkladu nemôže stavebník dočasne vykonávať žiadne práce podľa stavebného povolenia na hlavnú stavbu. Uvedené skutočnosti podľa jej slov poukazujú a ilustrujú „kvality“ rozhodnutí stavebných úradov, ale zároveň aj možnosti, ktoré majú občania, ak sa dôsledne dožadujú svojich práv.

Video: Parčík na Belopotockého začali rúbať (9. októbra 2008)


Teraz bude komplikovanou úlohou stavebného úradu objektívne posúdiť súlad navrhovanej stavby s územným plánom Bratislavy. Najvyšším súdom zrušené, v súčasnosti už neexistujúce územné rozhodnutie je podľa Párnickej doteraz premietnuté v územnom pláne, explicitne svieti na webovej stránke a mení pozemok dodatkom na stavebnú parcelu.

"Pri schvaľovaní územného plánu Bratislavy bolo toto územné rozhodnutie zvláštnym spôsobom premietnuté ako jediné územné rozhodnutie z celej Bratislavy, hoci pozemok v celom procese skoro 9-ročného prerokovávania bol vo všetkých variantoch pripravovaného územného plánu vedený ako park a zeleň," uviedla tajomníčka združenia.

Súčasný bratislavský územný plán treba zosúladiť s právoplatnými rozsudkami Najvyššieho súdu SR, ktoré zrušili všetky územné rozhodnutia vrátane toho premietnutého, ktoré spôsobilo uvedenú zmenu Územného plánu.

Rozhodnutia Najvyššieho súdu SR sú podľa slov Párnickej záväzné pre všetkých, ktorých sa dotýkajú svojimi súvislosťami. Preto by mal byť pozemok v územnom pláne podľa predchádzajúcich krokov zmenený na park a zeleň.

Občania sa 16 rokov snažia zachrániť zeleň, bývalý mestský park, ktorý patrí všetkým. Doteraz pri tom podľa nej využili a vyčerpali všetky dostupné možnosti vrátane petícii, protestov, lobingu, ale aj súdnych podaní.

"Nové stromy sa dajú zasadiť vždy, lebo v našej štvrti už nie je žiadne zelené miesto pre voľný pohyb ľudí a hlavne detí," uzavrela pre agentúru SITA tajomníčka združenia Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste Soňa Párnická.

Video: Výrub stromov na Belopotockého ulici (27. marca 2009 )


Park na Belopotockého ulici v Starom Meste tvoril príjemnú zelenú oázu v husto zastavanej štvrti Starého Mesta, o existencii ktorého sú dokumenty z roku 1825. Pôvodne štátny, neskôr mestský park v roku 1991 zmenil za podivuhodných okolností majiteľa. Následne bol viackrát predaný.

V roku 2004 ho odkúpil súčasný majiteľ. Dnes by mal na jeho mieste vyrásť polyfunkčný objekt. Pre začiatok stavby boli od roku 2004 do roku 2010 stavebným úradom Staré Mesto vydané postupne tri územné rozhodnutia a následne aj stavebné povolenie.

V parku bola vykonaná časť stavebných prác, ktoré ho výrazne zmenili. Bolo vyrúbaných 94 stromov zo 124. Povolenie na výrub malo iba 59 stromov

Park na Belopotockého je posledným pozostatkom bývalých Esterházyovských záhrad, doklady o ich existencii pochádzajú z roku 1825.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/park-pri-slovenskom-rozhlase-sa-mozno-podari-zachranit-cl193722.html