Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2016

Parlament: Prokuratúra si plnila zákonné úlohy



Budova Generálnej prokuratúry SR



Zdieľať
Budova Generálnej prokuratúry SR Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica
Bratislava 20. septembra (TASR) - Prokuratúra si svoje úlohy, ktoré jej ukladali zákony a uznesenia vlády, v roku 2015 splnila. Uvádza sa to v správe o činnosti prokuratúry za minulý rok, ktorú dnes poslanci 77 hlasmi vzali na vedomie s tým, že sa zlepšila rýchlosť trestného konania, podarilo sa ukončiť veľkú časť vecí, kde vyšetrovanie trvalo viac ako dva roky, a zlepšila sa aj kvalita rozhodovania.


V správe sa tiež uvádza, že osobitná pozornosť sa venovala daňovým trestným činom, kde nárast zaistených finančných prostriedkov oproti roku 2014 vzrástol trojnásobne. "Bola zavedená bezplatná linka pre týrané osoby. Aj keď len malé množstvo hlasových správ obsahovalo relevantné údaje, takmer polovica volaní bola odstúpená príslušným policajným orgánom. Napriek tomu, že len nepatrné percento volaní skutočne vyvolalo potrebu začatia trestného stíhania, prokuratúra pokladá zriadenie telefonickej linky za výrazný krok pomoci osobám, na ktorých je páchané tzv. domáce násilie," konštatuje prokuratúra.

V dokumente však upozorňuje aj na niektoré problémy. Prokuratúra poukazuje napr. na personálny stav, financie či sídlo inštitúcie. "Až počas roku 2015 sa podarilo vypísať a realizovať výberové konania na miesta prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry. Hoci prokuratúra mala záujem otvoriť sa iným právnickým povolaniam a vypísala výberové konanie na 52 miest prokurátorov, na ktoré sa prihlásilo 181 uchádzačov, len 31 z nich splnilo predpoklady na vymenovanie do funkcie prokurátora," uvádza sa v správe.

Na margo peňazí uvádza, že rozpočet rezortu prokuratúry je poddimenzovaný v oblasti prevádzkových výdavkov a bežných transferov. "Napriek tomuto konštatovaniu však možno badať pozitívnu tendenciu zo strany ministerstva financií spočívajúcu v snahe dofinancovať oprávnené požiadavky zo strany generálnej prokuratúry tak, aby neboli ohrozené základné oblasti fungovania rezortu," tvrdí prokuratúra.

V súvislosti so sídlom píše, že sa chce v súčinnosti s vládou naďalej usilovať o zabezpečenie vhodnej budovy pre sídlo generálnej prokuratúry, pretože doposiaľ v tejto oblasti neprišlo k žiadnemu pokroku. "Okrem toho bude potrebné v sídlach okresných a krajských prokuratúr, ktoré nesídlia vo vlastných budovách, nájsť riešenia v medziach finančných možností za účelom získania vlastných priestorov," avizuje inštitúcia. Hovorí tiež o potrebe materiálneho vybavenia prokuratúry všetkých stupňov tak, aby boli zabezpečené vhodné pracovné podmienky pre zamestnancov.

Plénum zároveň 78 hlasmi odobrilo aj správu o činnosti špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Dušan Kováčik. V dokumente sa uvádza, že za 12 rokov existencie sa úrad špeciálnej prokuratúry osvedčil a má svoje opodstatnenie v právnom systéme Slovenskej republiky. "Prokurátori úradu špeciálnej prokuratúry úspešne skončili stovky vecí, počínajúc korupciou a končiac závažnou ekonomickou kriminalitou a zločineckými skupinami," referuje Kováčik.

Poukazuje tiež na to, že špeciálna prokuratúra v súčasnosti vykonáva tresty odňatia slobody na doživotie alebo tresty presahujúce v desiatkach prípadov členov zločineckých skupín. "Do roku 2004 nebol obžalovaný a odsúdený ani jeden člen zločineckej skupiny. Už len táto skutočnosť potvrdzuje opodstatnenosť úradu špeciálnej prokuratúry, pretože títo veľmi nebezpeční zločinci by pri neexistencii úradu špeciálnej prokuratúry doteraz chodili po slobode a páchali by trestnú činnosť. Rovnako pred vznikom úradu špeciálnej prokuratúry bolo odsúdených len niekoľko málo páchateľov korupčnej trestnej činnosti. Vznik úradu špeciálnej prokuratúry nepochybne prispel k väčšej bezpečnosti občanov Slovenskej republiky," dodal Kováčik.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minister Drucker bude diskutovať v OSN o odolnosti voči antobiotikám
<< predchádzajúci článok
Šéf Jobbiku: Ak referendum neuspeje, Orbán sa bude musieť ospravedlniť