Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2007

Parlament rokuje o deregulácii nájomnéhoNárodná rada SR v druhom čítaní rokuje o novele zákona o cenách. Cieľom návrhu, ktorý predložili poslankyne Národnej rady SR za Ľudovú stranu - HZDS Ľudmila Mušková a Katarína Tóthová je ...Zdieľať

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Národná rada SR v druhom čítaní rokuje o novele zákona o cenách. Cieľom návrhu, ktorý predložili poslankyne Národnej rady SR za Ľudovú stranu - HZDS Ľudmila Mušková a Katarína Tóthová je posunúť termín zrušenia regulácie nájomného v reštituovaných domoch. „Pokiaľ by nami predložený legislatívny návrh táto ctená snemovňa neodobrila, po 1. júli dôjde k viacerým sociálnym otrasom,“ povedala poslankyňa Tóthová. Poslankyne navrhujú posunutie termínu účinnosti zákona z 1. júla tohto roka o tri roky, na 1. júl 2010. V spoločnej správe sa tento čas skracuje do konca budúceho roka. Proti novele vystúpili viacerí poslanci. Peter Miššík (SDKÚ-DS) označil návrh za protiústavný, lebo sa ním obmedzuje vlastnícke právo vlastníkov. Nesúhlasil ani s názorom predkladateliek, že po zrušení regulácie nájomného by sa pre dotknutých ľudí „neprimerane zvýšilo nájomné a existenčne by ich to ohrozilo“. Miššík zdôraznil, že zákon o cenách počíta s dohodou zmluvných strán. „Nie je možné, aby bolo stanovené ľubovoľné nájomné,“ dodal. Podľa neho majú tiež nájomníci podľa Občianskeho zákonníka určité práva, na základe ktorých by sa „na ulici určite neocitli.“ Zároveň upozornil, že v prípade predĺženia lehoty regulácie nájomného bude štátu hroziť niekoľko tisíc žalôb. Štát nemôže podľa poslanca za KDH Daniela Lipšica dlhodobo nútiť vlastníkov bytov dotovať z vlastných prostriedkov nájom. „Ak chce štát robiť sociálnu politiku, musí tak robiť zo štátneho rozpočtu a nie z peňazí súkromného vlastníka,“ zdôraznil. Podľa Lipšica je možné problém riešiť spôsobom, aby regulácia nemohla byť nižšia ako je súčet ekonomicky oprávnených nákladov a primeraného zisku.

Parlament schválil zákon o digitálnom vysielaní, ktorý obsahuje i podmienky prechodu z analógového spôsobu šírenia signálu na digitálne terestrické vysielanie, na ktoré by Slovensko malo prejsť najneskôr v roku 2012. Zákon upravuje podmienky pre digitálne televízne a rozhlasové vysielanie a slobodné poskytovanie služieb prostredníctvom digitálneho prenosu. Definuje tiež verejnoprávny terestriálny multiplex. Podľa zákona bude poskytovateľ obsadzovať tento multiplex na základe žiadosti verejnoprávnych médií prednostne vysielaním programov verejnoprávnych médií. Prechod na digitálne vysielanie by mal lepšie využiť frekvenčné spektrum a zvýšiť kvalitu i množstvo prijímaných programov. Bude si však vyžadovať zaobstaranie dekódovacích zariadení na príjem digitálneho signálu, tzv. set-top-boxov. Návrh nerieši prípadnú dotáciu na ich nákup. Pavol Minárik (KDH) preto v rozprave označil za dôležitú motiváciu pre ľudí zaobstarať si ho. Podľa poslanca Smeru-SD Dušana Jarjabka však cena tohto zariadenia klesá a nové televízory ho už obsahujú.

Za hospodárenie s prostriedkami zo štátneho rozpočtu sa Najvyšší kontrolný úrad bude zodpovedať Národnej rade (NR) SR. Vyplýva to z novely zákona o NKÚ, ktorý dnes schválil parlament. NKÚ bude podľa novely predkladať návrh rozpočtu na schválenie príslušnému výboru NR SR. Schválený rozpočet parlamentný výbor predloží do 30. júna vláde, ktorá bude mať ešte právomoc urobiť v ňom zmeny. Podľa odôvodnenia sa týmto krokom posilňuje nezávislosť úradu, nakoľko sa zvyšuje jeho samostatnosť pri navrhovaní vlastnej rozpočtovej kapitoly. Novela, ktorú predložil poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj ďalej upravuje platové triedy a platové tarify zamestnancov úradu.

Národná rada ďalej schválila novelu zákona o environmentálnom označovaní výrobkov. Normou sa implementuje nariadenie Európskeho parlamentu a rady, ktoré upravuje postup a podmienky pri udeľovaní a používaní environmentálnej značky „Európsky kvet“. Zároveň však pripúšťa používanie národných systémov environmentálneho označovania za podmienky, že bude zabezpečená potrebná koordinácia medzi týmto komunitárnym systémom a vnútroštátnymi systémami environmentálneho označovania výrobkov.

Poslanci schválili aj novelu zákona o ochrane ovzdušia. Jej cieľom je minimalizovať škodlivé účinky arzénu, kadmia, ortuti, niklu a polycyklických aromatických uhľovodíkov v ovzduší na ľudské zdravie. Novela venuje osobitnú pozornosť citlivej časti populácie a životnému prostrediu ako celku, stanovuje cieľové hodnoty, ktoré je potrebné dosahovať v čo najväčšej možnej miere. Dosiahnutie cieľových hodnôt by nemalo vyžadovať žiadne opatrenia obsahujúce neprimerané náklady. Pri priemyselných zariadeniach sa bude vyžadovať uplatňovanie najlepších dostupných techník.

Parlament ďalej vyslovil súhlas so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou o sociálnom zabezpečení.

Predsedajúci schôdze Miroslav Číž prerušil o 12:00 rokovanie. Schôdza bude pokračovať od 14:00 pravidelnou Hodinou otázok.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
New York, Tokio, Mumbaj aj Šanghaj môžu skončiť pod vodou
<< predchádzajúci článok
Lebka, ktorú vo februári našli v Brzotíne, patrila žene

Parlament rokuje o deregulácii nájomného - diskusné fórum čitateľov