Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2016

Parlament sa na chvíľu vrátil do čias mečiarizmu. Natáčal sa tu Únos



NR SRIlustračná snímka



Zdieľať
NR SRIlustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš
 
Bratislava 5. júna (TASR) - Národná rada SR sa dnes na chvíľu vrátila do polovice 90. rokov minulého storočia, do čias vlády Vladimíra Mečiara. Natáčali sa v nej totiž scény do politického trileru Únos, ktorý hovorí o zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča ml.


S prenesením rokovacej sály do rokov 1994 až 1996 nemali filmári veľa práce, keďže sa odvtedy výrazne nemenila. Problém bol podľa nich skôr nájsť čas, aby nakrúcanie nenabúralo chod parlamentu.

Národná rada SR sa zvyčajne neprenajíma. Výnimku urobila Kancelária NRSR podľa šéfky komunikácie Zuzany Čižmárikovej preto, že ide o "politický film". Parlament dostal od filmárov darovaciu zmluvu na 1500 eur.

"Národná rada sa bežne neprenajíma, ale vyšli sme v ústrety, keďže ide o 'politický film'. A keďže Národná rada nemôže mať zisk, tak finančné príspevky uhradia to, čo Národná rada spotrebuje za filmovací deň. A za to, čo zostane, sa môže kúpiť napríklad nová zástava," povedala Čižmáriková.

Film hovorí o únose prezidentovho syna či o podozrivých prepojeniach medzi zločinom, mafiou, tajnou políciou a mocou v polovici 90. rokov minulého storočia. Za snímkou stojí scenáristka a režisérka Mariana Čengel Solčanská.

Ide o prvý politický triler v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie. Do slovenských kín by sa mal dostať 2. marca 2017. Únos nemá byť podľa režisérky dobovým dokumentom, ktorý rekonštruuje vtedajšie udalosti.

"Je to môj vlastný príbeh o tom, že život jednotlivca musí vždy znamenať viac, než svojvôľa štátu a moci," vysvetlila Solčanská. Inšpirovala sa udalosťami, ktoré podľa jej slov zanechali dodnes otvorené rany v slovenskej spoločnosti.

"Prípad únosu prezidentovho syna je dodnes oficiálne nevyriešený. A ak aj nevyriešený zostane, bude to už navždy film, ktorý je inšpirovaný týmito udalosťami a hovorí filmovým jazykom o dobe, v ktorej sme žili, o spravodlivosti, ktorá má zaviazané oči a o morálke mocných, ktorí neváhali siahnuť na životy iných, aby si ochránili moc," dodala autorka.



 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maltská polícia zadržala 27 ľudí za prechovávanie drog, aj cudzincov
<< predchádzajúci článok
Vládne sily vykonali v okolí Aleppa takmer 50 útokov proti povstalcom