Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. septembra 2005

Parlament sa rozbehol, predčasné voľby aj tak hrozia



Parlament sa „odbrzdil“ - koalícii sa podarilo zhromaždiť 77 poslancov.



Zdieľať
SMK napriek tomu považuje situáciu za nestabilnú a chce svojim partnerom predložiť návrh zákona o skrátení volebného obdobia. Líder strany Béla Bugár zvolal včera večer Koaličnú radu, ktorá by sa týmto návrhom zaoberala.
Bugár predpokladá, že predčasné voľby by mohli byť už koncom marca, podmienkou je existencia politickej vôle. Za jeho návrh sa postavilo aj KDH, ktoré takisto súhlasí s marcovým, respektíve aprílovým termínom volieb. „Aj napriek tomu, že musím vyjadriť potešenie, že sa parlament stal uznášaniaschopným, som presvedčený, že je to hlbšia kríza politických vzťahov na Slovensku,“ vyhlásil šéf kresťanských demokratov Hrušovský.
Výsledok rokovania nebol v čase našej uzávierky známy.
V parlamente sa včera v úvode rokovania prezentovali aj nezávislí Ivan Šimko a Gustáv Krajči. Pretože do NR SR nastúpil Pál Keszegh, náhradník za zosnulého Zsolta Komlósyho (SMK), má koalícia aspoň podmienečne istú podporu 78 hlasov. Predseda Smeru Robert Fico situáciu komentoval slovami, že jeho strana využije každú legitímnu možnosť, ako „vykrútiť tejto vláde krk.“ Naopak, predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort vyjadril spokojnosť nad tým, že sa podarilo prelomiť „deštrukčnosť a amorálnosť“ pri nastupovaní náhradníka. „Máme 78 poslancov a parlament môže opäť začať pracovať,“ dodal. Krajči svoje hlasovanie odôvodnil tým, že politické strany nedospeli k jednotnému dátumu konania predčasných volieb, preto považuje za zbytočné ďalej blokovať parlament. Neznamená to však, že bude trvalo podporovať koalíciu. Podobne, teda podľa situácie, sa bude pri hlasovaní rozhodovať aj Ivan Šimko či Karol Džupa, ktorý prestúpil k lintnerovcom z HZDS.
 

Privatizácia bude pokračovať

Parlament včera zmietol zo stola návrh, aby sa predmetom rokovania stali zámery kabinetu urýchliť privatizáciu. Najprv tento bod poslanci nepreradili z konca na začiatok programu a potom ho na návrh Milana Horta vypustili úplne. „Sme kategoricky proti tomu, aby vláda po takej hlbokej kríze ešte urýchlila privatizáciu,“ povedal predkladateľ návrhu Fico. Hlasovanie je podľa neho dôkazom toho, že „privatizácia a peniaze sú najsilnejším lepidlom“ spoločného postupu koaličných strán, ktoré sa opierajú o „kolaborantov a obchodníkov“. Podpredseda Smeru Juraj Blanár potvrdil, že strana „bude hľadať všetky prostriedky na zastavenie privatizácie“ a návrh teda opätovne predloží.
Alena Gottweisová


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kto predstaví Európe tatranského tigra?
<< predchádzajúci článok
Poslanci spochybňujú zákon, za ktorý hlasovali