Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2019

Parlamentné voľby budú 29. februára 2020, kampaň sa začne v utorokVoľby majú byť podľa Danka bojom programov a toho najlepšieho, čo dokážu strany ponúknuť voličom.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Edmund Örzsik

Bratislava 4. novembra  - Voľby do Národnej rady (NR) SR budú v sobotu 29. februára 2020. Termín v pondelok vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Oficiálna predvolebná kampaň sa podľa jeho slov začne v utorok (5. 11.). Pôjde o ôsme parlamentné voľby v histórii samostatného Slovenska.


Voľby majú byť podľa Danka bojom programov a toho najlepšieho, čo dokážu strany ponúknuť voličom. "Chcel by som požiadať politické strany a ich lídrov o férový politický zápas," zdôraznil.Občanov zas Danko vyzval, aby sa zaujímali o budúcnosť Slovenska a volili zodpovedne. "Váš hlas môže rozhodnúť o tom, akú pozíciu bude mať Slovensko v nadchádzajúcich štyroch rokoch," zdôraznil Danko a apeloval na voličov, aby nenechali svoj hlas prepadnúť.

Politické strany, hnutia či koalície majú podľa zákona podať kandidačné listiny najneskôr 90 dní pred dňom konania sa volieb zapisovateľovi štátnej komisie. Zaplatiť musia volebnú kauciu 17.000 eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.

Oficiálna volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR. Podľa Dankových slov by sa mala začať v utorok. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, teda 48 hodín pred dňom konania sa volieb.

Voliť môžu podľa zákona občania SR, ktorí majú najneskôr v deň hlasovania aspoň 18 rokov. V parlamentných voľbách sa dá voliť aj zo zahraničia, a to poštou. Treba však o to požiadať. Možno to urobiť listom alebo elektronicky. Hlasovať možno v ktoromkoľvek meste či obci na Slovensku, nielen v mieste trvalého bydliska. Potrebný je na to však hlasovací preukaz.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
8. ročník Finančnej olympiády pre stredoškolákov začína. Otestujte sa aj vy!
<< predchádzajúci článok
K. Kočnerová vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu

Parlamentné voľby budú 29. februára 2020, kampaň sa začne v utorok - diskusné fórum čitateľov