Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

12. februára 2011

Pátrajú ešte po jednom z vlamačov v BušinciachPolícia v prípade piatkového vlámania v Bušinciach pátra už len po jednom z páchateľov, po 46-ročnom Ivanovi V. z Veľkého Krtíša, ...Zdieľať
policia Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA/ BANSKÁ BYSTRICA 12. februára (WEBNOVINY) - Polícia v prípade piatkového vlámania v Bušinciach pátra už len po jednom z páchateľov, po 46-ročnom Ivanovi V. z Veľkého Krtíša, informovala agentúru SITA banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Obvinený Ivan v piatok pred treťou v noci šoféroval jedno z dvoch aut s páchateľmi, ktorí unikali z obce Bušince, kde sa vlámali do objektu súkromnej firmy. Mužovi sa na aute podarilo ujsť, druhé sa polícii podarilo zadržať ešte počas naháňačky, pri ktorej bol jeden z páchateľov políciou usmrtený.


"Vyšetrovateľ vo Veľkom Krtíši obvinil zo zločinu krádeže, zločinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a prečinu poškodzovania cudzej veci, spáchané formou spolupáchateľstva, 46-ročného Ivana V. z Veľkého Krtíša, 23-ročného Lukáša T. zo Žiliny, 40-ročného Slavomíra G. zo Žarnovice a 42-ročného Romana S. z Veľkého Krtíša," informovala ďalej Mária Faltániová. Uviedla, že "obvinení Lukáš T., Roman S. a Slavomír G. boli zadržaní a umiestnení do policajnej cely s návrhom na vzatie do väzby. Obvinený Ivanovi V. je stále na úteku a polícia po ňom pátra". Vyšetrovateľ vo Veľkom Krtíši zároveň obvinil Ivana V. zo zločinu útoku na verejného činiteľa. Obvineným hrozí väzenie na 3 až 10 rokov.

Príslušníci policajného pohotovostného oddielu z Banskej Bystrice v piatok pri akcii, v ktorej sa pri obci Veľké Zlievce v okrese Veľký Krtíš pokúsili zadržať piatich podozrivých mužov, jedného z nich usmrtili. Podozriví unikali v dvoch osobných autách z obce Bušince, kde sa skoro ráno vlámali do objektu súkromnej firmy. V jednom z áut boli štyria podozriví, v druhom jeden. Policajti ich krátko pred treťou ráno chceli zastaviť pri Veľkých Zlievciach, šofér prvého auta - Ivan V. ich výzvu nerešpektoval a autom ich priamo ohrozil. Preto policajti použili služobnú zbraň a na unikajúce auto vystrelili. Auto potom pribrzdilo a páchatelia z neho vyhodili postreleného kolegu. Policajti mu poskytli prvú pomoc, napriek tomu o niekoľko minút skonal. Trom páchateľom sa počas piatkovej akcie podarilo ujsť, ich vozidlo našli v piatok opustené na vedľajšej ceste pri Veľkých Zlievciach. Páchateľa v druhom aute zadržali. Usmrtený Marian pochádzal zo Žilinského kraja a mal zhruba 30 rokov. Páchatelia sú podľa polície dôvodne podozriví z viacerých závažných zločinov násilného a majetkového charakteru, ako sú lúpeže a vlámania. Polícia ich monitorovala už dlhší čas.

"Všetci obvinení aj s nebohým Mariánom sa po predchádzajúcej vzájomnej dohode stretli vo štvrtok 10. februára večer okolo 22:00 vo Veľkom Krtíši pri obchodnom dome, aby sa dohodli o spôsobe vlámania. Nebohý Marian doniesol so sebou ručné vysielačky a rozdelil ich medzi ostatných. Ivan rozdelil úlohy. Roman nasadol do svojho osobného motorového vozidla - strieborného BMW. Ivan, Lukáš, Slavomír a Marian nasadli do osobného motorového vozidla SEAT Alhambra, ktoré šoféroval Ivan a spoločne odišli do obce Bušince," uviedla ďalej Faltániová. Roman na BMW zostal pred Bušincami dávať pozor a na dohováranie sa s komplicmi mal pri sebe aj vysielačku. "Ivan išiel až k objektu firmy, kde z auta vystúpili. Lukáš zostal pred objektom dávať pozor. Ďalší dvaja prešli na ulicu Februárového víťazstva, kde pred domom poškodili účastnícky rozvádzač umiestnený na drevenom stĺpe. Prerušili telekomunikačné káble slúžiace ako účastnícke prípojky k jednotlivým budovám. Potom prešli na Krtíšskú ulicu, kde pred domom poškodili ďalší účastnícky rozvádzač za účelom prerušenia signalizácie, čím došlo k prerušeniu telekomunikačnej prevádzky ďalších účastníckych staníc. Vrátili sa k objektu firmy do ktorej sa následne vlámali." Prestrihli oplotenie, vošli na dvor a po rebríku vyliezli na úroveň prvého poschodia, kde vypáčili okno. S pomocou elektrickej rozbrusovačky sa dostali k dvom plechovým príručným pokladničkám, ktoré boli v plechovej skrini. Pokladničky vypáčili a ukradli z nich peniaze.

"Krádežou a poškodením zariadenia spôsobili firme škodu odhadnutú na viac ako 14-tisíc eur a poškodením pätnástich účastníckych staníc pripojených k rozvádzačom, spôsobili škodu pre spoločnosť a.s., minimálne 400 eur, dodala banskobystrická policajná hovorkyňa.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SNS ponúka vládnej koalícii riešenie patovej situácie
<< predchádzajúci článok
MAŇKA: Diaľkové autobusy budú za meškanie platiť