Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. decembra 2015

Pavel Branko uviedol knihu esejí o slovenčine Úskalia a slasti jazyka



Na snímke filmový kritik, historik, prekladateľ a publicista Pavel Branko



Zdieľať
Na snímke filmový kritik, historik, prekladateľ a publicista Pavel Branko Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 16. decembra (TASR) - Publikáciu esejí o slovenčine Úskalia a slasti jazyka, ktorej autorom je filmový publicista a kritik Pavel Branko, dnes prezentovali v Bratislave. Autor ňou bezprostredne nadväzuje na svoju minuloročnú knihu Úklady jazyka. Novinka je určená pre milovníkov slovenčiny, ktorí jazyk používajú radi, dôkladne a tvorivo.


"Ja nepíšem iba o jazyku, beriem jazykové problémy za podnet k širším sociálno-kultúrnym a antropologickým úvahám. Je to publicistika, ktorá presahuje rámec jazykových problémov, zaujíma sa o ich pozadie," povedal Pavel Branko na prezentácii v Kine Lumiére a poďakoval inštitúciám a ľuďom, ktorí prispeli k vydaniu knihy.

Nestor filmovej kritiky sa téme slovenského jazyka venuje dlhodobo, texty o jeho používaní publikuje vyše 30 rokov. Jeho jazykovokritické a prekladateľské reflexie o slovenčine ako živom jazyku vychádzali pôvodne časopisecky v dvojtýždenníku Mosty, neskôr v mesačníku Romboid. Minulý rok pod názvom Úklady jazyka vyšli po prvý raz knižne. Druhý diel pod názov Úskalia a slasti jazyka vyšiel rovnako vo vydavateľstve MilaniuM v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) na 311 stranách. "Romboid je otcom a matkou týchto kníh. Ja nie som človek, ktorý by rád písaval do šuplíka, poskytol mi platformu a dokonca mi ju stále poskytuje," podčiarkol Pavel Branko a ďalej konštatoval: "Keby som nebol skoro už 95-ročný, tak už vzniká materiál aj na tretí diel, na ktorý sa však už sotva nazbiera, lebo čas sa kráti."

Branko nepodáva svojim čitateľom vedecký komentár k používaniu slovenčiny, skôr "bezprostredné reakcie na jazykovú podobu publicistickej, filozofickej či umeleckej reflexie diania vo svete". Autor upozornil, že jeho knihy sa nemusia čítať od začiatku do konca. "Sú to články upravené a redigované, každý z nich má svoju dynamiku, čiže dá sa kniha otvoriť na hocktorej kapitolke a nebude nikomu chýbať to, čo bolo predtým, ani čo bolo potom."

Publikáciu Úskalia a slasti jazyka uviedli do života riaditeľ SFÚ Peter Dubecký a vydavateľ Milan Richter, ktorý neskrýval radosť z novej knihy a schopnosti jej autora: "Veľmi sa teším, neviem, či je, alebo bol na Slovensku autor, ktorý vo svojich deväťdesiatich rokoch dokázal písať také úžasne mladé, šťavnaté, svieže a nádherné úvahy ako Pavel Branko." Knihu "pokrstili" - posypali postrihanými slovami z novej knihy Pavla Branka. "Snažil som sa zo všetkých síl, aby to boli fejtóny, a nie vedecké štúdie, pretože na tie ja nemám ani kvalifikáciu, ani ma to nezaujíma. Dúfam, že to je čítanie zábavné, na úsmev, no niekedy na úsmev trochu zlomyseľný," dodal autor fejtónovo koncipovaných jazykovokritických reflexií, ktoré sa dotýkajú viacerých okruhov používania slovenčiny vo verejnom priestore i v prekladateľskej praxi. Čitatelia si pri nich oddýchnu a zároveň sa poučia. Knihu ocenia milovníci slovenčiny a podľa slov Pavla Branka všetci, "čo sa s obdivom noria do jazyka, toho najväčšieho a výsadného výtvoru civilizácie."

Pavel Branko (1921) patrí k významným osobnostiam modernej slovenskej kultúry. Filmový kritik, publicista, teoretik dokumentárneho filmu, historik, novinár a prekladateľ je autorom mnohých publikácií z oblasti slovenskej kinematografie. Ako prvý na Slovensku sa začal systematicky zaoberať teóriou non-fiction filmu. Za svoju prácu získal viacero ocenení. V roku 1997 Čestný doktorát VŠMU, v roku 2000 Zlatú kameru na MFF Artfilm, v roku 2007 Cenu Slnko v sieti za celoživotné dielo a v roku 2011 Cenu ministra kultúry za celoživotné, mimoriadne významné pôsobenie a publikačnú činnosť v oblasti teórie a kritiky dokumentárneho filmu. Začiatkom tohto roka mu prezident SR Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2009 o ňom režisérka Zuzana Piussi nakrútila dokument Hrdina našich čias. V roku 2011 mu vyšla kniha spomienok pod názvom Proti prúdu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
POHODA 2016: Na festivale sa bude piť pivo Urpiner a vystúpia hviezdy ako Sigur Rós, PJ Harvey, Parov Stelar, Gogol Bordello
<< predchádzajúci článok
Krotiteľov duchov zaradili do Národného filmového registra