22. mája 2012

Pavol Červenák uspel v úvode kvalifikácie na Roland Garros

Slovenský tenista Pavol Červenák pomerne nečakane zvíťazil v utorňajšom zápase 1. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland ...

pavol cervenak PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Pavol Červenák pomerne nečakane zvíťazil v utorňajšom zápase 1. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) nad Slovincom Gregom Žemljom nasadeným ako dvadsiatym v ich premiérovom vzájomnom súboji za 89 minút 6:4, 6:4.

V 2. kole kvalifikácie medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2012 si zmeria sily s 26-ročným domácim Romainom Jouanom, 244. v hodnotení. Vlani v januári ho zdolal na harde v Novej Kaledónii 7:6 (8), 6:3.

Červenák v úvodnom sete proti Žemljovi okamžite vyrovnal z 0:2. Na príjme v siedmej hre, v ktorej spočiatku mal manko 15:40, zužitkoval štvrtý brejkbal a už mu to stačilo.

Vlani hral Červenák finále

V druhej časti sa najprv blysol troma esami za sebou vo štvrtej hre, v piatej zobral súperovi servis. Napokon sa mu nevypomstilo, že Žemljovi povolil rebrejk na 4:4. Na returne v deviatom geme totiž uspel na nulu. V desiatej hre zužitkoval druhý mečbal.

"Hral som dobre a dobre som sa aj hýbal. Vyhral som si to sám," uviedol Pavol Červenák pre agentúru SITA a k ďalšiemu súperovi skonštatoval: "Jouan dnes dosiahol víťazstvo v kvalitnom zápase. Vie zahrať, a to najmä vo Francúzsku. Myslím si, že to bude dobrý súboj."

Dvadsaťštyriročný Bratislavčan Červenák, 226. v renkingu, štartuje v singli na úrovni "veľkej štvorky" jubilejný desiaty raz - bez výnimky v kvalifikácii. Na konte má päť jednotlivých úspechov.

Predvlani sa práve na Roland Garros prebojoval až do finále kvalifikácie. Člen Akadémie Marca-Kevina Goellnera v Kolíne nad Rýnom v júli 2011 príjemne prekvapil na antuke v Stuttgarte prienikom z kvalifikácie až do štvrťfinále na podujatí hlavnej úrovne ATP World Tour. V septembri sa po viac ako štyroch rokoch objavil v daviscupovom dianí a bol aj vo finále challengeru v Trnave na antuke, ktorú preferuje. O rok starší Žemlja figuruje na 129. mieste vo svetovom rebríčku.

Čapkovič vypadol

V 1. kole kvalifikácie sa v utorok nedarilo Kamilovi Čapkovičovi, ktorý prehral so Španielom Guillermom Olasom. Čapkovič v úvodnom sete nevyužil náskok 4:2, za stavu 4:5 a 15:30 urobil dve dvojchyby v rade.

V druhej časti vyrovnal z 1:4 na 4:4, v jedenástom geme dosiahol brejk hladko na 15, v dvanástom pri podávaní na zisk tohto dejstva pustil súpera aj vinou dvoch dvojchýb na zhodu, nie však ďalej.

V rozhodujúcom sete Slovák stratil servis v šiestom geme z 30:0 aj neskoršej výhody. Na príjme pri skóre 2:4 nezužitkoval jeden brejkbal a následne znova prišiel o servis, čo už znamenalo koniec zápasu.

"Dostal som sa v ostatných týždňoch trochu do krízy. Mal som náročný program, prehral som pár tesných zápasov. Navyše, minulý týždeň som ochorel, takže som prakticky netrénoval. Bol to však výborný žreb, lebo Olaso má zranenú ruku a môže hrať iba slajzovaný bekhend. Za stavu 4:2 som to trochu podcenil a spamätal som sa až pri skóre 1:4 v druhom sete. Potom som začal hrať pomerne dobre. V treťom sete však súperovi vyšlo všetko, na čo siahol, a aj s veľkou dávkou šťastia sa mu podarilo zvíťaziť. Mne sa pre chorobu točila hlava a keď som sa trochu rozbehol, tak mi išlo vyskočiť srdce - bol to dosť zvláštny zápas. Napriek tomu som to mal vyhrať. Musím sa z tej krízy čo najskôr dostať," uviedol Kamil Čapkovič pre agentúru SITA.

Niekdajší deviaty hráč juniorského tzv. kombinovaného poradia ITF Čapkovič, teraz 221. medzi seniormi (o rok mladšiemu Olasovi patrí 236. pozícia, najvyššie bol na 167. priečke) hral v kvalifikácii na úrovni "veľkej štvorky" iba druhý raz od Wimbledonu 2009. Na januárových melbournských Australian Open sa v eliminácii dostal do 2. kola.

Priamo v hlavnej singlovej súťaži mužov na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska sa na základe svojho postavenia vo svetovom rebríčku ATP zo Slovákov predstavia Lukáš Lacko, Martin Kližan a napokon aj Karol Beck. V 1. kole kvalifikácie v utorok uspel Pavol Červenák a zmeria si sily s domácim Romainom Jouanom.