Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júla 2010

Pchjongjang rokuje s Američanmi o potopení lodeSeverokórejská armáda v piatok pokračovala v rokovaniach so spoločným velením ozbrojených síl v Južnej Kórei, ktoré tradične zabezpečujú Američania. Informoval o tom nemenovaný hovorca ...Zdieľať
korea Foto: SITA/AP SOUL 23. júla (WEBNOVINY) - Severokórejská armáda v piatok pokračovala v rokovaniach so spoločným velením ozbrojených síl v Južnej Kórei, ktoré tradične zabezpečujú Američania. Informoval o tom nemenovaný hovorca takzvaného Velenia OSN, na ktorého sa odvoláva tlačová agentúra AFP. Druhé kolo rozhovorov týkajúcich sa marcového potopenia juhokórejskej vojenskej lode sa opäť uskutočnilo v dedine Panmundžom v demilitarizovanej zóne oddeľujúcej znepriatelené republiky, jeho výsledky však zatiaľ nie sú známe. Najnovšie stretnutie nasledovalo iba dva dni po tom, ako Washington oznámil, že na Pchjongjang uvalí nové sankcie. Americká a juhokórejská armáda navyše plánujú v nedeľu začať spoločné vojenské cvičenia v Japonskom mori.


Prvé rokovania na úrovni plukovníkov sa uskutočnili minulý týždeň a mali pripraviť pôdu pre rozhovory medzi generálmi. Tie majú zmierniť napätie na Kórejskom polostrove, ktoré vyvolal incident spred štyroch mesiacov.

Juhokórejské plavidlo Čcho-nan bolo 26. marca na rutinnej hliadkovej plavbe pri hranici s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou, keď zadnou časťou lode otriasol výbuch. Tisícdvestotonová loď sa rozlomila na dve časti a potopila, pričom zahynulo 46 námorníkov. Južná Kórea, USA a ďalšie krajiny tvrdia, že vojenskú korvetu potopilo severokórejské torpédo, pričom poukazujú na závery medzinárodného vyšetrovania. Severná Kórea však svoju vinu popiera a predkladané dôkazy označuje za vykonštruované. Zástupcovia Pchjongjangu sa na predošlom stretnutí dožadovali práva na vyslanie vlastnej skupiny vyšetrovateľov, aby preskúmala dôkazový materiál vrátane úlomku, ktorý podľa Soulu pochádza zo severokórejského torpéda. Juhokórejčania túto požiadavku odmietajú a tvrdia, že Velenie OSN by sa malo prípadom zaoberať ako vážnym porušením prímeria medzi Severom a Juhom.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V nedeľu pod Donovalmi požehnajú autá
<< predchádzajúci článok
Izrael vyzýva Libanon, aby zastavil lode s pomocou

Pchjongjang rokuje s Američanmi o potopení lode - diskusné fórum čitateľov