Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. marca 2010

Peking opäť zvýši výdavky na armáduČína vo štvrtok oznámila, že opäť zvýši výdavky na armádu, hoci najmenej za posledné roky. Snaží sa tak čiastočne upokojiť zahraničné krajiny, u ktorých rýchla ...Zdieľať
Foto: SITA/AP


PEKING 4. marca (WEBNOVINY) - Čína vo štvrtok oznámila, že opäť zvýši výdavky na armádu, hoci najmenej za posledné roky. Snaží sa tak čiastočne upokojiť zahraničné krajiny, u ktorých rýchla modernizácia vojenskej oblasti Číny vyvoláva obavy. Navrhovaný rozpočet pre armádu na rok 2010 tak stúpne v porovnaní s minulým rokom "len" o 7,5 percenta na 532,1 miliardy jüanov (asi 57 miliárd eur), informoval vládny hovorca Li Čao-sing. Zároveň uistil, že "jediným účelom čínskej vojenskej sily je ochrana vlastnej suverenity a teritoriálnej integrity". Podľa slov hovorcu zvýšená čiastka pôjde na zlepšenie podmienok vojakov a modernizáciu armády.

V minulom roku zvýšila Čína vojenské výdavky o 14,9 percenta, v roku 2008 dokonca o 17,5 percenta. Podľa odhadov vlády Spojených štátov sú však skutočné výdavky dva až trikrát vyššie, keďže mnohé položky sú zahrnuté v rozpočtoch pre iné oblasti.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Subway chce u nás tento rok otvoriť prevádzky
<< predchádzajúci článok
IRAK: Voľby sa začali predčasným hlasovaním

Peking opäť zvýši výdavky na armádu - diskusné fórum čitateľov