Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2019

Pellegrini: EÚ a NATO sú významnými piliermi bezpečnosti a prosperityNa snímke predsedovia vlád krajín V4 zľava Viktor Orbán (Maďarsko), Mateusz Morawiecki (Poľsko), Peter Pellegrini (Slovensko) a Andrej Babiš (Česko) na oslavách pri príležitosti 20. výročia vstupu Poľskej republiky do NATO za ...Zdieľať
Na snímke predsedovia vlád krajín V4 zľava Viktor Orbán (Maďarsko), Mateusz Morawiecki (Poľsko), Peter Pellegrini (Slovensko) a Andrej Babiš (Česko) na oslavách pri príležitosti 20. výročia vstupu Poľskej republiky do NATO za účasti predsedov vlád a ministrov obrany krajín V4, vo Varšave 10. marca 2019. Foto: TASR/Jakub Kotian
Varšava 10. marca (TASR) – Vstup do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) dodnes nemá inú realistickú alternatívu. Tieto dve spoločenstvá sú aj pre Slovensko zdrojom bezpečnosti a prosperity. Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to uviedol v nedeľu počas osláv 20. výročia vstupu Poľska do NATO vo Varšave.


Na oslavách sa zúčastnili aj ostatní premiéri krajín Vyšehradskej štvorky.

"Vstup do EÚ a NATO nemal a dodnes nemá pre naše štáty rozumnú ani inú realistickú alternatívu a je našou povinnosťou posilňovať spojenectvo v rámci NATO, upevňovať transatlantickú väzbu a hľadať spoločný jazyk v rokovaniach s našimi susedmi," poznamenal Pellegrini vo svojom príhovore.

Pozrite si fotografie z osláv 20. výročia vstupu Poľska do NATO


Najlepším nástrojom, ktorý je v súčasnosti k dispozícii, je podľa neho jednota.

"Našou silou je schopnosť diskutovať o našich rozdieloch a nachádzať spoločné možnosti na akékoľvek výzvy," zdôraznil predseda vlády.

Podľa jeho slov význam aktívneho členstva SR v medzinárodných organizáciách umocňuje najmä globálna konkurencia, revolúcia v technologickej a informačnej oblasti či negatívny vývoj bezpečnostného prostredia."Slovensko je malá krajina, ale ak by sme zostali osamote, nestaneme sa mostom, ale veľmi ľahkou korisťou," podotkol.

Vstup do NATO považuje premiér za strategické rozhodnutie, ktoré prinieslo Slovensku "najvyššie bezpečnostné garancie, aké medzinárodné spoločenstvo môže ponúknuť". Dodal však, že to so sebou prinieslo aj vyššiu úroveň záväzkov a zodpovednosti.

"Bremeno zodpovednosti, samozrejme, vnímame v prvom rade ako investíciu do bezpečnosti a odolnosti suverenity SR," skonštatoval predseda vlády.

Na snímke oslavy pri príležitosti 20. výročia vstupu Poľskej republiky do NATO za účasti predsedov vlád a ministrov obrany krajín V4, vo Varšave 10. marca 2019. Foto: TASR/Jakub Kotianosobitná spravodajkyňa TASR Alžbeta Halmová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Most-Híd nerozumie obratu postoja SNS k financovaniu ozbrojených síl
<< predchádzajúci článok
Po obete leteckej tragédie môže letieť vládny špeciál, uviedol premiér

Pellegrini: EÚ a NATO sú významnými piliermi bezpečnosti a prosperity - diskusné fórum čitateľov