Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. októbra 2019

Pellegrini: SR podporila návrh EK pre dlhodobý rozpočet EÚ



Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini.



Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR - Jaroslav Novák
Brusel 18. októbra (TASR) - Slovensko v rámci prebiehajúcich debát o budúcom dlhodobom rozpočte EÚ trvá na pôvodnom návrhu Európskej komisie (EK) a je sklamané z plánov, ktoré predostrelo fínske predsedníctvo v Rade EÚ. Uviedol to v piatok v Bruseli premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po skončení dvojdňového samitu EÚ.


Premiér naznačil, že debaty o viacročnom finančnom rámci (VFR), čiže na obdobie 2021 - 2027, zatiaľ nevyústili do nejakej kompromisnej dohody. Priznal, že Slovensko sa prikláňa k návrhu eurokomisie vynaložiť 1,114 % hrubého národného dôchodku (HND) 27-člennej EÚ, už bez Spojeného kráľovstva, na "tradičné politiky", ako sú súdržnosť a poľnohospodárstvo. Fínsko sa pokúša v mene členských krajín "skresať" tento návrh na 1,05 % HND.

"Slovensko nie je nadšené z návrhu fínskeho predsedníctva, ktoré navrhlo nižší rozpočet, pretože ak má mať EÚ víziu pre najbližších 10 až 20 rokov a ak chce byť silnou, inovatívnou a rozvíjajúcou sa ekonomikou, tak si nemyslím, že rozpočet navrhnutý fínskym predsedníctvom to môže naplniť," vysvetlil premiér.

Spresnil, že SR nemôže súhlasiť s krátením prostriedkov v oblasti kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej politiky. "Zároveň si myslím, že by sa mali skončiť rôzne zľavy, takzvané rabaty alebo korekčné mechanizmy, lebo sa ukazuje, že nie všetky krajiny vzhľadom na svoju ekonomickú výkonnosť prispievajú rovnako do rozpočtu EÚ a majú aj rôzne úľavy," opísal situáciu. Dodal, že napríklad Holandsko prispelo za posledné tri roky do rozpočtu EÚ 0,57 % HND, kým Slovensko za rovnaké obdobie dávalo 0,80 % HNP.

Pellegrini poznamenal, že budúci VFR bude pre Slovensko znamenať podstatné zvýšenie národného príspevku do eurorozpočtu, zároveň však dodal, že sme riadnym členom EÚ a chceme si plniť svoje záväzky, avšak aj napriek vyšším odvodom do pokladnice Únie stále zostane čistým prijímateľom a dostaneme zo spoločnej kasy viac, ako tam dáme.

Lídri EÚ sa k téme dlhodobého rozpočtu vrátia počas decembrového samitu a nie je vylúčené - ak nenájdu zhodu -, že sa kvôli tomu bude začiatkom roka 2020 konať mimoriadny rozpočtový samit EÚ.

Premiér pripomenul aj to, že v piatok sa lídri EÚ stretli so šéfkou budúcej Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorá predstavila základné piliere svojho programu, pričom Slovensko sa zhoduje s jej prioritami v oblasti dobudovania jednotného trhu, zavádzania moderných technológií, vyrovnávania socio-ekonomických ukazovateľov a spoločnom boji proti klimatickým zmenám.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentka Čaputová sa zúčastní intronizácie nového japonského cisára
<< predchádzajúci článok
Premiér hovoril s eurokomisárkou Jourovou o situácii na Slovensku