Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. mája 2006

Penzijná reforma je podľa Mikloša úspešne naštartovaná



Dôchodková reforma založená na sporení prostredníctvom vlastných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) je podľa ministra financií SR Ivana Mikloša v súčasnosti úspešne ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. mája (WN/SITA) - Dôchodková reforma založená na sporení prostredníctvom vlastných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) je podľa ministra financií SR Ivana Mikloša v súčasnosti úspešne naštartovaná. Ako minister ďalej uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii za účasti prezidenta Medzinárodného centra pre penzijné reformy a autora dôchodkovej reformy v Chile José Pińera, dokazuje to aj približne 1,2 mil. ľudí zapojených do druhého dôchodkového piliera, ktorí majú na účtoch v šiestich DSS takmer 15 mld. Sk. Rezort financií odhaduje, že do konca júna tohto roka by si mohlo na vlastných účtoch sporiť na dôchodok približne 1,5 mil. osôb. Po tomto termíne sa končí možnosť dobrovoľného vstupu do sporivého piliera.

Bez druhého piliera dôchodkového systému by podľa Mikloša nebolo možné vzhľadom na demografický vývoj zabezpečiť v budúcnosti slušnú životnú úroveň dôchodcov a zdravý vývoj verejných financií. "Kým v súčasnosti na jedného dôchodcu pripadá šesť osôb v práceschopnom veku, v roku 2050 to budú už len dvaja," pripomenul minister. Ako povedal Pińera, financovanie dôchodkov cez priebežný systém je už zastarané a starnutie obyvateľstva je v súčasnosti problémom pre celú Európu. Výhodou druhého piliera pritom je podľa neho práve to, že budúci dôchodok už nezávisí od demografického vývoja krajiny, ale od sporenia na vlastnom účte v správcovskej spoločnosti.

Ekonomické reformy na Slovensku sa podľa J. Pińera uberajú správnym smerom, o čom svedčí aj vysoké tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Bez zachovania dôchodkovej reformy by však podľa neho rýchly rast ekonomiky nemohol udržať aj v budúcnosti. Ako povedal, zásluhou podpory všetkých vlád v Chile oslávila dôchodková reforma v tejto krajine už svoje 25 výročie. V každom roku pritom výnosnosť úspor na dôchodkových účtoch podľa neho vysoko prevyšovala mieru infláciu.

Za predpokladu "rozumnej" hospodárskej politiky financovanie nákladov dôchodkovej reformy na Slovensku podľa Mikloša nie je a nebude problémom. V roku 2007 ministerstvo predpokladá deficit verejných financií na úrovni 3 % HDP už so započítaním nákladov na penzijnú reformu, ktoré by mali v budúcom roku dosiahnuť približne 22 mld. Sk. Ako pokračoval minister, tieto výdavky sú započítané v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu. Obavy však podľa neho vzbudzujú avizované návrhy na povolebné úpravy v dôchodkovom systéme. "Stranou Smer navrhované zrušenie povinného vstupu do druhého piliera a zníženie príspevkov by nevyriešilo problém starnutia obyvateľstva, tlaku na verejné financie a zabezpečenie dostatočnej úrovne dôchodkov v budúcnosti," povedal Mikloš.

Reforma dôchodkového systému v Chile pomohla podľa Pińeru tiež naštartovať domáci kapitálový trh. "Obyvatelia Chile profitovali z privatizácie podnikov, ktorých veľkú časť akcií kúpili dôchodkové fondy," povedal. Ako doplnil Mikloš, slovenská reforma je ešte len na začiatku a predpokladá, že bude takisto stimulovať rozvoj kapitálového trhu. Za dôležité pre ďalší rozvoj burzy na Slovensku však považuje jej prepojenie na silnú stredoeurópsku burzu.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ÚVK: V petržalských voľbách nebol porušený volebný zákon
<< predchádzajúci článok
Nie je isté, či sa EÚ na budúci rok rozšíri