Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. decembra 2009

Pes Tosca rúcal bariéry medzi deťmi a nevidiacimi



Ako dlho trvá výcvik vodiaceho psa, kedy ide do dôchodku, aké plemeno je najvhodnejšie na sprevádzanie nevidiacich, koľko stojí takýto pes, to boli najčastejšie otázky, ktoré kládli žiaci ...



Zdieľať
PREŠOV 25. decembra (WEBNOVINY) – Ako dlho trvá výcvik vodiaceho psa, kedy ide do dôchodku, aké plemeno je najvhodnejšie na sprevádzanie nevidiacich, koľko stojí takýto pes, to boli najčastejšie otázky, ktoré kládli žiaci prešovských škôl nevidiacemu Emilovi Samoľovi, ktorého sprevádzala jeho talianska sučka Tosca. Prísť do priameho kontaktu s nevidiacim človekom deťom umožnil projekt Sme medzi Vami, do ktorého sa zapojilo 15 základných škôl. Projekt organizovalo Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska so sídlom v Prešove. Rozbehli do v júni a uzavrú koncom roka. Prešovská radnica ho podporila sumou 200 €, z vlastných zdrojov Únia pridala asi polovicu tejto čiastky.


Ako informovala agentúru SITA krajská koordinátorka Katarína Kyseľová, cieľom projektu bolo zvýšiť osvetu detí a mládeže k ľuďom so zrakovým postihnutím, rozvíjať sociálne vedomie, posilňovať solidaritu voči handicapovaným jedincom a odstraňovať komunikačné bariéry. Pri priamom kontakte s nevidiacim človekom sa deti dozvedeli podrobnosti o tom, ako slúži biela palica, mohli vidieť aj ďalšie pomôcky pre zrakovo postihnutých, ako je hovoriaci mobil, indikátor farieb, triedička mincí, hovoriaci počítač, prípadne ohmatať hodinky pre nevidiacich či zoznámiť sa s Braillovým písmom. Najväčšia pozornosť však patrila Tosce.

Projekt vznikol na základe potreby informovať mladú generáciu o živote ľudí so zrakovým postihnutím a o prekážkach v ich živote. Kyseľová je presvedčená, že deti by mnohokrát aj chceli pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím, no často sú v pomykove, ako s nimi komunikovať. „Takto vznikajú bariéry, predsudky a zbytočný strach vstúpiť do kontaktu s nevidiacou osobou. Pomocou projektu chceme širokej verejnosti objasniť svet nevidiacich, ich špecifické potreby a posilniť pripravenosť škôl prijať medzi seba spolužiakov s chybou zraku,“ uviedla koordinátorka projektu, v ktorom chcú pokračovať aj po jeho oficiálnom skončení. Školy môžu svoj záujem o kontakt nahlásiť aj v budúcom roku na krajskom stredisku. Únia prostredníctvom svojich pracovníkov osloví školy aj priamo.

V Prešove majú vodiacich psov zatiaľ dvaja nevidiaci, v krátkom čase k nim pribudne tretí. V Prešovskom kraji ich je spolu asi 15. Ako uviedol krajský predseda strediska Jozef Hlubovič, cena vodiaceho psa je asi 7 000 €. Cvičia ich v Bratislave a v Banskej Bystrici. Pes je najprv na sedem mesiacov vo výchove, kde sa naučí základné povely, ďalších päť mesiacov trvá špeciálny výcvik. Nevidiacim slúži vodiaci pes sedem až desať rokov. Najvhodnejšími plemenami sú labradorský retriever, zlatý retriever a belgický ovčiak. V USA skúšali na túto činnosť tiež opice, ukázalo sa, že pri cestovaní v hromadnej doprave boli s nimi problémy.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BANSKÁ BYSTRICA: V kraji sú povodne, vo Zvolene sa už evakuuje
<< predchádzajúci článok
Snehu je málo, lavíny hrozia v horolezeckom teréne