Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Pešia turistika s deťmi – vykročte k psychickému i fyzickému zdraviu



S batoľaťom na chrbte budete ťažko prekonávať úzke horské cestičky a strmé chodníky. Napriek obmedzeniam si však aj s deťmi môžete vychutnať turistiku.



Zdieľať
Foto: Mackoviahracky.sk
Bratislava 20. mája (OTS) - S batoľaťom na chrbte budete ťažko prekonávať úzke horské cestičky a strmé chodníky. Napriek obmedzeniam si však aj s deťmi môžete vychutnať turistiku.


Zdravotné benefity turistiky


Možno neprejdete toľko kilometrov, ako v dobe, kedy ste neboli ničím viazaní. Nemôžete sa vybrať na cestičky,
Foto: Mackoviahracky.sk
ktorým sa vzletne hovorí neschodné. Dieťa však nie je guľa na nohe a nemusíte sa úplne vzdať tak zdravého športu akým je turistika.

Čím idete vyššie, tým kvalitnejší vzduch dýchate vy i vaše dieťa. Horský vzduch je liekom pre alergické i astmatické deti. Pešia turistika napomáha rozvoju celkového svalstva, samozrejme, najviac sú zaťažené nohy. Okrem toho však turistika posilňuje srdce i pľúca a znižuje riziko vysokého tlaku ako aj kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa môžu časom vyskytnúť.

Vedecké štúdie preukázali, že pobyt v prírode redukuje ADHD, odbúrava stres a znižuje prejavy depresií u detí.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta


Pri turistike s deťmi je dôležitejšia samotná cesta, ako to, či dosiahnete stanovený cieľ. Na turistiku s deťmi si vyberajte pohodlnejšie, menej náročné a najmä kratšie trasy. Nezáleží na tom, či dieťa nesiete na chrbte, tlačíte v športovom kočíku alebo ide samé vedľa vás. Každý variant je zložitý.

Zaujmite pozornosť


Vaše dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude chápať zmysel celého toho „trmácania“. Je dôležité, aby ste v ňom nenápadne prebúdzali športového ducha a lásku k vychádzkam. Po ceste s ním zbierajte kvetinky a šišky, ukazujte mu vtáčiky, veveričky na stromoch, alebo sokoly krúžiace vysoko nad hlavou.
Kedykoľvek bude vhodná príležitosť, zastaňte a ukážte mu krásny výhľad, predstavujte pohoria a kopce. Dôležité je, aby dieťa ani nezbadalo, ako dlho cesta trvá a aby bolo motivované napredovať. Ak to inak nejde, spoločnosť na ceste mu môže robiť obľúbená hračka.

Deti nepreceňujte


Aj keď sa vám bude zdať turistika na blízky kopec alebo k jazeru jednoduchá, pre dieťa to bude čosi ako výstup na Kriváň. Nepreceňujte detské možnosti. Svaly na nohách detí ešte nie sú dostatočne silné, a predovšetkým ich výdrž je na úplne inej úrovni ako u dospelého človeka.
Na turistiku pre menšie deti, ale aj pre deti do 3 – 4 rokov sa vám zíde ľahký kočík alebo trojkolka s funkciou kočíka. Keď dieťa únavu nezvládne, môže sa chvíľu viezť, prípadne si v kočíku pospať. Ak úspešne dorazíte do cieľa, môže sa na trojkolke povoziť. Nespoliehajte sa na to, že budete časť cesty dieťa niesť. Je to pre vás zbytočná záťaž a dieťa si na rukách neoddýchne tak, ako v stabilnom kočíku.

Základné pravidlá detskej turistiky


Nech idete na prechádzku v ktoromkoľvek ročnom období, vždy berte deťom pokrývku hlavy – v teplých mesiacoch ľahkú čiapočku so šiltom alebo klobúčik, v zimných - čiapočku cez ušká. Kočík alebo trojkolka by mali mať striešku – ideálne s ÚV filtrom, aby bolo dieťa bezpečne chránené pred slnečným žiarením.
Aj keď je teplo, do batoha vezmite teplejšiu bundičku – nikdy neviete, ako sa počasie zvrhne. Nezabudnite na pršiplášť. Dieťatko pred dlhším pobytom na slnku natrite detských opaľovacím krémom.
Vždy majte dostatočnú zásobu čajíka, ten je chutný, aj keď sa v lete ohreje. Samozrejmosťou je aj občerstvenie na cestu, dieťa túrou nielen vyhladne, ale aj vydá obrovské množstvo energie, ktorú potrebuje doplniť. Rátajte s tým, že budete mať veľmi veľa prestávok, aby sa dieťa najedlo a oddýchlo si. S malými deťmi musíte oddychovať približne každých 10 minút, takže si dobre rozmyslite, akú dlhú trať si zvolíte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Berlínski maturanti riešili úlohu pripomínajúcu tragédiu Germanwings
<< predchádzajúci článok
Invalidný dôchodok sa pri výstupe z druhého piliera nemení