Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

26. júla 2012

Peter Sagan si v Londýne verí aj bez talizmanu



V stredu večer dorazil do olympijskej dediny v londýnskom Stratforde aj slovenský cyklistický "expres" Peter Sagan, ktorý si na Tour de France vybojoval zelený dres za víťazstvo v bodovacej ...



Zdieľať
peter sagan LONDÝN 26. júla  - V stredu večer dorazil do olympijskej dediny v londýnskom Stratforde aj slovenský cyklistický "expres" Peter Sagan, ktorý si na Tour de France vybojoval zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaže.


Hoci mal v nohách dlhé a ťažké kilometre etáp Tour de France i dvoje úspešné preteky v Holandsku a Belgicku, trpezlivo znášal všetky peripetie londýnskeho cestovania i nekonečných kontrol pri vstupe do Olympic Village.

V nabitom programe si ako pravý profesionál našiel chvíľu na predolympijský rozhovor, ktorý agentúre SITA poskytol tlačový atašé slovenskej výpravy Zdenko Kríž.


Peter, po zisku zeleného trička pre najaktívnejšieho pretekára Tour de France (TdF) a vynikajúcich finišoch viacerých etáp ste sa razom zaradili medzi horúcich ašpirantov na niektorú z olympijských medailí. Trúfate si na aleji Buckinghamského paláca zopakovať niektorý kúsok napríklad z francúzskych ciest?
- Na rok 2012 som si vytýčil dva hlavné ciele: uspieť čo najlepšie na TdF a na olympijskej trati. S naplnením prvého zámeru som celkom spokojný a teraz sa sústredím na ten druhý. Urobím všetko pre to, aby som bol medzi najlepšími. Veď na to som sem prišiel!

Ak sa pozriete s odstupom pár dní na tohtoročnú TdF, čo vo vás zanechalo najväčší dojem?
- Jednoznačne tie tisíce ľudí pri trati, to nadšenie fanúšikov a neopakovateľná atmosféra, aká sa dá zažiť iba na TdF. Teší ma, že Tour pritiahla každé popoludnie tisícky divákov k televíznym obrazovkám aj u nás na Slovensku. Ďakujem všetkým, čo mi držali

Ako vám vyhovuje olympijská trať cestných pretekov?
- Trať zatiaľ poznám iba z propozícií. Možno ju šili pre domáceho Cavendisha, ale profil by mohol sadnúť aj mne. O priebehu pretekov však rozhoduje aj mnoho iných faktorov.
 
Nepovažujete za mínus, že vám bude v pelotóne chýbať podpora ďalších jazdcov zo SR?
- Podpora by sa zišla, ale budem sa musieť zaobísť aj bez nej. Zvládol som už aj zložitejšie situácie a myslím si, že si poradím aj teraz.

Máte už na sobotu premyslenú taktiku?
- Zatiaľ som si londýnsky okruh ešte nevyskúšal, ale reálna taktika sa bude rodiť až počas samotných pretekov. Je možné, že sa pokúsim o únik so silnou skupinou, alebo si počkám na záverečný špurt pelotónu.

Koho považujete za svojich najväčších súperov?
- Bude to veľká skupina cyklistov, s ktorými som bojoval na Tour de France, ale možno aj ďalší jazdci, ktorí mali inak orientovanú prípravu na OH. Môže to byť súboj s Britom Markom Cavendishom a Nemcom Andrém Greipelom alebo s niekým celkom iným. Uvidíme...

Aký bicykel máte pripravený na olympijskú trať?
- V princípe bude rovnaký ako na Tour, ale s celkom iným dizajnom. Tak, aby vyhovoval prísnym olympijským predpisom o reklamách.

Z čoho máte najväčší strach?
- Z pretekov nemám obavy, veď hoci mám iba 22 rokov, už som toho preskákal dosť. Osobne by ma ale veľmi hnevalo, keby o medailách rozhodovali iné faktory ako výkonnosť. Napríklad pád alebo defekty.
 

Dopingoví komisári sú v Londýne mimoriadne aktívni. Nemáte obavy, že vás budú opäť raz "otravovať"?
- Robia si iba svoju prácu, aj keď to pre športovcov nemusí byť vždy iba príjemné. Na Tour som absolvoval sedem testov a od začiatku sezóny určite viac ako dvadsať. Už to ani nerátam.

Aké máte prvé dojmy z olympijskej dediny?
- Pravdupovediac sa mi vôbec nepáči. Vo vzduchu je tu cítiť stres, okolo samý zhon, v jedálni chaos, všade treba chodiť pešo. Možno to niektorým športovcom vyhovuje, ale my cyklisti máme radšej pohodu, viac súkromia - a najmä pokoj na načerpanie nových síl.

Kedy ste ako začínajúci cyklista po prvý raz sledovali olympijské súťaže?
- Spomínam si na OH 2000 v Sydney. Vtedy ma najviac zo všetkého zaujala horská cyklistika, kde triumfoval Francúz Martinez.

Foto: SITA/AP
Ktorí súčasní slovenskí olympionici sú vám najbližší?
- Osobne sa doteraz nepoznám s nikým, ale úprimne fandím všetkým, ktorí majú šancu na medailu alebo finálové umiestnenie. Každý olympijský kov je skvelá reklama pre našu krajinu a chcem veriť, že by mohla pomôcť aj podpore slovenského športu.

V Londýne sa zdržíte iba krátko. Keby ste si však mohli vybrať, na ktoré športovisko by ste zašli?
- Najviac ma zaujíma beh na 100 metrov a cyklistická súťaž BMX.

Aký je váš program po olympijskom štarte?
- Už 29. júla letím späť do Holandska na štvoro pretekov, následne absolvujem etapy v Taliansku. Domov sa vrátim 21. októbra a dožičím si mesiac oddychu.

Na záver ešte prezraďte: máte so sebou nejaký talizman, alebo dodržiavate pred pretekmi zaužívaný rituál?
- Neverím na povery ani v kladnom, ani v zápornom zmysle. Talizman nemám. Najviac verím sám sebe a ľuďom z môjho tímu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Sagan finišoval druhý v posledných pretekoch pred Londýnom (25. 7. 2012)
 Peter Sagan valcuje súperov, vyhral kritérium v Aalste (24. 7. 2012)
 Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France (23. 7. 2012)
 Peter Sagan je piaty vo svetovom rebríčku WorldTour (22. 7. 2012)
 Peter Sagan prepísal históriu a splnil si tajný sen (22. 7. 2012)
 Skvelý Sagan skončil v Paríži druhý, zvíťazil Cavendish (22. 7. 2012)
 Sagan si poistil zelený dres, v 18. etape zvíťazil Cavendish (20. 7. 2012)
 Peter Sagan bojuje na Tour de France aj o Porsche (17. 7. 2012)
 Sagan zvíťazil na rýchlostnej prémii, etapu vyhral Sanchez (15. 7. 2012)
 Video: Saganova tajná zbraň, s Tourminatorom vyhráva etapy (11. 7. 2012)



nasledujúci článok >>
Na Petra Sagana sa pýtal aj šéf MOV
<< predchádzajúci článok
Americký prezidentský kandidát Romney kritizoval Britov