Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2010

PETRÍKOVÁ: Za Lipšica upratovali draho, bez väzňovMinisterka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) je ďalším verejným činiteľom, ktorý sa zapojil do „verejnej diskusie" o upratovacích tendroch, v ktorej ...Zdieľať
Foto: SITA


BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) je ďalším verejným činiteľom, ktorý sa zapojil do „verejnej diskusie" o upratovacích tendroch, v ktorej na seba doteraz vzájomne slovne útočili minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a poslanec Národnej rady SR a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). Podľa Petríkovej sa za éry Lipšicovho šéfovania úradu ministerstva spravodlivosti a neskôr aj ministrovania na MS vybrala firma na upratovanie, ktorej ponuka nebola najlacnejšia. Súčasná ministerka je presvedčená, že Lipšic mal dať upratovať ministerstvo väzňom, ako sa to robí dnes.

Petríková uviedla, že do roku 1999 upratovali priestory ministerstva spravodlivosti vlastní pracovníci. „Dá sa povedať, že tento model bol pre ministerstvo spravodlivosti výhodný, myslí si Petríková a dodáva, že „tu nešlo o veľké náklady“. V roku 1999, za pôsobenia vtedajšieho ministra spravodlivosti (Jána Čarnogurského) bol tento spôsob zrušený a na MS SR, ale aj na všetkých súdoch bolo nariadené upratovanie súkromnými firmami, na upratovacie práce vyhlásili tender. „O objektívnosti a transparentnosti tohto výberu asi ťažko možno hovoriť, pretože bola vybratá firma s nie najnižšou ponukou a upratovanie stálo 40 centov za meter štvorcový,“ vyhlásila Petríková a dodala, že „zmluvu za ministerstvo spravodlivosti podpísal ako vedúci úradu Dr. Daniel Lipšic“. Takýto stav pretrval podľa Petríkovej aj za Lipšicovho pôsobenia ako ministra“.

Ďalší minister spravodlivosti Štefan Harabin upratovanie cez firmy na ministerstve zrušil a nariadil upratovanie prostredníctvom odsúdených. „Čo mal samozrejme urobiť aj pán Lipšic, pokiaľ mu na srdci ležia peniaze daňových poplatníkov. Upratovanie väzňami výrazne znížilo náklady. „Upratovanie jedného metra štvorcového na ministerstve spravodlivosti stojí 19 centov, kým za ministrovania pána Lipšica to stálo 40 centov," uviedla Petríková.

Ministerka spravodlivosti Viera Petríková zdôvodnila zvolanie brífingu znepokojením, ktoré jej spôsobili slová poslanca Daniela Lipšica (KDH) o plytvaní štátnych prostriedkov. Lipšic v ostatných dňoch vyslovil podozrenie, že tender ministerstva vnútra na správu a údržbu policajných budov bol predražený a šitý na mieru konkrétnej firme. „Nechcem nikoho obhajovať, ale nazdávam sa, že je potrebné vždy informovať verejnosť pravdivo a objektívne," vyhlásila na brífingu Petríková.SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SMK proti nulovej toleranciu alkoholu u cyklistov
<< predchádzajúci článok
Cez víkend pribudlo na účte tritisíc eur pre Haiti

PETRÍKOVÁ: Za Lipšica upratovali draho, bez väzňov - diskusné fórum čitateľov