Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2009

Petríkovú neodvolali, zostáva vo funkcii



Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) zostáva vo svojej funkcii. V parlamente dnes opozícii pokus o jej odvolanie nevyšiel. Za Petríkovej odchod z vlády hlasovalo po ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) zostáva vo svojej funkcii. V parlamente dnes opozícii pokus o jej odvolanie nevyšiel. Za Petríkovej odchod z vlády hlasovalo po päťhodinovej rozprave 53 zo 105 prítomných poslancov. Proti bolo 52 zákonodarcov, nikto sa nezdržal. Na Petríkovej odchod bolo potrebných minimálne 76 hlasov zo 150. Išlo už o deviatu mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa opozícia pokúsila odvolať ministra Ficovej vlády. Neuspela ešte ani raz.


Z 15-členného klubu ĽS-HZDS sa zúčastnilo na hlasovaní 12 poslancov, všetci boli proti. V rozprave ministerku kritizovali najmä opoziční poslanci. Napríklad bývalý šéf justície Daniel Lipšic (KDH) tvrdil, že pod vedením súčasnej vlády sa naša krajina stáva bezprávnym štátom. Petríkovú, ktorá kritiku v parlamente odmietla, obraňoval najmä líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, ktorý hlasoval proti odvolaniu. Poslanec za SNS Anton Korba vníma iniciatívu opozície ako „skrytú kampaň“ pred novembrovými voľbami do žúp.

Do parlamentu neprišiel premiér Robert Fico. Zo Smeru-SD ministerku v rozprave obhajovala len Oľga Nachtmannová. Podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD) sa počas rozpravy vystúpenia vzdal. Ministerku prišli do pléna podporiť aj minister školstva Ján Mikolaj (SNS), šéfka ministerstva práce Viera Tomanová (Smer-SD) a šéf ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Chovan (ĽS-HZDS). Predseda SNS Ján Slota na hlasovaní chýbal, na začiatku rozpravy však sedel v pléne parlamentu.

Opozičné strany – SDKÚ-DS, KDH a SMK vinili ministerku z pokračujúceho zlého stavu súdnictva. Návrh na odvolanie podpísalo 48 opozičných poslancov. Sudcovia sú podľa nich ovplyvňovaní pri rozhodovaní a za kritický názor disciplinárne stíhaní. Vláda a koalícia označili odvolávanie za vytĺkanie politickej reklamy. Vláda oprávnenie podať návrh rešpektovala, uviedla však, že sa opiera najmä o medializované informácie a menej o fakty.

Situáciu v súdnictve vyhrotila séria viacerých disciplinárnych konaní voči sudcom. V septembri podpísalo viac ako sto z nich vyhlásenie Päť viet. Tvrdili v ňom okrem iného, že pracujú v atmosfére strachu a neslobody. Vyhlásenie zverejnili potom, čo ich kolegov postihli konania. Tie sa rozbehli po nástupe Štefana Harabina na post predsedu Najvyššieho súdu SR v júni. Ministerka Petríková i Harabin vtedy tvrdili, že sú so sudcami ochotní diskutovať. Petríková dnes tvrdila, že vyhlásenie dalo „krídla sudcom“, ktorí si neplnia svoje povinnosti.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do Afganistanu už nevyšleme ani jedného vojaka, vyhlásil Sarkozy
<< predchádzajúci článok
Samovraždy vo France Telecome pokračujú aj naďalej