Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. mája 2016

Petržalka súhlasí so zmenou v solidarite pre malé mestské časti



Vladimír Bajan. Foto: TASR/Pavel Neubauer



Zdieľať


Vladimír Bajan. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 5. mája (TASR) – Bratislavská Petržalka súhlasí so zmenami v solidarite veľkých mestských častí voči siedmim malým. Miestni poslanci na svojom ostatnom rokovaní totiž schválili súhlasné stanovisko k návrhu štatútu hl. mesta k výške solidarity. Miera solidarity v súčasnosti predstavuje tri percentá z finančného balíka pre všetkých 17 mestských častí, ktorý tvorí podiel na dani z príjmov fyzických osôb a dane z nehnuteľností, pričom o sumu zodpovedajúcu trom percentám sú ukrátené podiely štyroch veľkých mestských častí, teda Petržalky, Ružinova, Starého Mesta a Nového Mesta. Po novom by sa táto suma mala zmeniť na fixných 1,95 milióna eur.

Princíp solidarity veľkých bratislavských mestských častí voči malým vznikol v roku 2008, v období pred vypuknutím krízy, ktorá ale mala výrazný dosah na príjmy jednotlivých samospráv. Solidarita teda mala udržať mestské časti na istej funkčnej úrovni a financie mali pokrývať chod miestnych samospráv, po čase však niektorí začali systém spochybňovať.

Dlhodobo sa za zrušenie solidarity vyjadruje i petržalský starosta Vladimír Bajan, ktorý s touto témou vystúpil aj ako mestský poslanec či v rámci Regionálneho združenia mestských častí hl. mesta SR Bratislava. "Je si vedomý, že solidarita sa nedá zrušiť zo dňa, ale treba zavádzať kroky a opatrenia na jej postupné zrušenie. Efektivita vynaložených prostriedkov by mala mať určitý prínos," povedala pre TASR hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.

Starosta je totiž toho názoru, že solidarita je len "pokriveným ekonomickým modelom" a poukazuje na to, že mestská časť takto prichádza ročne o viac ako 700.000 eur. Za tieto peniaze by sa mohla mestská časť podľa neho lepšie starať o verejné priestranstvá na svojom území či zabezpečiť lepší servis pre obyvateľov. "Za túto sumu by sme mohli napr. zrekonštruovať budovu škôlky na Vyšehradskej, časť financií by išla z dotácie," priblížila Platznerová. Rozhodnutie poslancov a schválenie návrhu zmeny Štatútu hl. mesta k výške solidarity preto Bajan považuje za začiatok jej definitívneho konca.

Tzv. solidárny príspevok vo výške 1,95 milióna eur, ktorý by sa mal v tomto roku prerozdeliť medzi sedem malých mestských častí schválili mestskí poslanci v decembri minulého roka. Podmienené je to ale zmenou štatútu hlavného mesta, v časti o rozpočtovom určení príjmov Bratislavy a jej mestských častí. V tomto roku sa k nemu vyjadrujú jednotlivé miestne zastupiteľstvá, pričom najmä tie menšie majú k zmenám výhrady a pripomienky. O zmene štatútu sa bude ešte rokovať aj v mestskom parlamente.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aliho A. obvinili z drogovej trestnej činnosti, hrozí mu desať rokov
<< predchádzajúci článok
MIHÓK: Pokuty za nerešpektovanie kvót sú absurdným krokom