14. augusta 2016

Phelps odchádza v správnom čase, tvrdí jeho tréner Bowman

Americký plavec Michael Phelps oslavuje zlatú medailu vo finále na 200 metrov polohové preteky na OH 2016 v Riu de Janeiro 11. augusta 2016. Foto: TASR/AP
Rio de Janeiro 14. augusta (TASR) - Keď kráčal v sobotu večer k olympijskému bazénu na svoje posledné preteky v kariére, lomcovali ním emócie. Fenomenálny americký plavec Michael Phelps dlho vedel, že tento deň príde, napriek tomu prežíval zvláštne pocity. Po tom, ako sa rozhodol obnoviť kariéru a štartovať na svojej poslednej olympiáde v Rio de Janeiro, bolo jasné, že 13. augusta je dátum, kedy sa to všetko skončí.

Phelps získal v posledný deň plaveckých súťaží rekordnú 23. zlatú olympijskú medailu. Najúspešnejší olympionik všetkých čias prispel k triumfu USA v štafete na 4x100 m polohové preteky v novom olympijskom rekorde 3:27,95 min. "Keď som išiel k bazénu, tak mi to všetko prišlo a hlavou mi behalo dokola, že toto sú moje posledné preteky. Určite som mal v sebe oveľa viac emócií ako pred štyrmi rokmi v Londýne," povedal Phelps podľa espn.com. Dojatý nebol len on. Emotívne chvíle prežíval najmä Phelpsov dlhoročný tréner Bob Bowman, ktorý ho viedol 20 rokov. Spoločnú misiu začali, keď mal 11 rokov a sledoval ako sa z tvrdohlavého, komplikovaného a často aj problémového športovca stala vyspelá osobnosť, líder a otec. Ich spolupráca nebola “ružová”. V jednom momente sa pohádali tak, že sa nechceli nikdy v živote vidieť. Ani to ich však nerozdelilo a v poslednom roku mali výborný vzťah. Navzájom sa rešpektovali, boli spolu na dovolenke a išli za spoločným cieľom - úspech v Riu.

Keď Phelps skočil počas rozcvičky do bazéna pred svojimi poslednými pretekmi, Bowman sa ospravedlnil a nakrátko zmizol v zákulisí. "Išiel som na záchod, potreboval som byť chvíľu sám. Celý deň som bol v sentimentálnej nálade. Premýšľal som, že ho uvidím na posledných pretekoch a prežíval som to veľmi emotívne. Možno som to nedal na sebe vedieť, ale vo vnútri to mnou lomcovalo," vyznal sa Bowman.

Phelps sa na štart posledných pretekov postavil s jasným cieľom - získať zlato. Američania v štafete na OH ešte nikdy neprehrali a nechcel, aby sa to stalo prvýkrát práve pri jeho rozlúčke. Phelps absolvoval v štafete motýľkársky úsek a spolu s krajanmi Ryanom Murphym, Codym Millerom a Nathanom Adrianom odsunuli na ďalšie medailové priečky Veľkú Britániu a Austráliu. Pred finále mal krátky, ale efektívny motivačný príhovor k svojim tímovým kolegom. "Povedal, že poďme von a 'zabime to tam'. Nebolo potrebné viac hovoriť, z jeho slov išlo odhodlanie a vyhecovalo nás to," prezradil Ryan Murphy. Murphy začal štafetu svetovým rekordom na 100 m znak. Briti sa však po fantastickom prsiarskom výkone Adama Peatyho dostali do čela a tak ťarcha ležala na Phelpsovi. Ten skončil do bazéna s 0,61 sekundovou stratou na Veľkú Britániu, ale po fantastickom výkone v motýliku dostal svoj tímu do 0,41 sekundového náskoku a Nathan Adrian už záverečnú časť štafety zvládol. "Bola to čerešnička na torte. Nemôžem byť spokojnejší so spôsobom, ako som ukončil kariéru," žiaril Phelps šťastím.
Americký plavec Michael Phelps (vpravo) a jeho tréner Bob Bowman pred súťažou na 100 m motýlik 16. apríla 2015 na podujatí v americkom meste Mesa. Foto: TASR/AP

Okrem piatich titulov si Phelps v Riu pripísal na konto aj jedno striebro, keď ho na 100 motýlik zdolal jeho obdivovateľ, 21-ročný Joseph Schooling zo Singapuru. Už v rokoch 2004, 2008 a 2012 bol najúspešnejším športovcom hier. V Aténach 2004 bral zlato šesťkrát, v Pekingu 2008 osemkrát a pred štyrmi rokmi v Londýne stal na najvyššom stupni štyrikrát. Celkovo získal Phelps na OH 28 medailí, z toho 23 zlatých.

Po víťaznej štafete dvihol Phelps ruky nad hlavu a vychutnal si burácanie publika. Emócie vygradovali pri medailovej ceremónii, ktorá sa začala o približne 25 minút neskôr ako bolo v pláne. "Pri ceremónii sa mu v očiach objavili slzy. Bolo to veľmi emotívne a zvláštne pocity som mal aj ja. Bol to skvelý spôsob ako uzavrieť jeho fantastickú kariéru," dodal kolega zo štafety Murphy.

Phelps zažil olympijské hry ako nikdy predtým. Prvýkrát bol na otváracom ceremoniáli, pretože si ho športovci zvolili za vlajkonosiča. Okrem toho bol premiérovo jedným z kapitánov amerických plavcov, ktorí celkovo získali v Riu 33 medailí, najviac od roku 1984.

Keď sa pred štyrmi rokmi lúčil s profesionálnou kariérou, niekde vzadu v hlave mal pocit nedokončenej práce. Teraz Phelps pozná v živote aj iné veci ako získavať zlaté medaily a zbierať víťazstvá. Má snúbenicu, trojmesačného syna Boomera Roberta a jeho život dostal nový rozmer. Svoju kariéru ukončil v správny čas. "Teraz vie kam sa vracia. Čaká ho dieťa, žena a dom. Začína sa nová etapa jeho život a on sa toho nevie dočkať. Nemám už o neho strach, pretože viem, že je na správnej ceste," uzavrel Bowman.