Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júla 2009

Placenty v Kambodži už likvidujú v šachtách



Nakladanie s biologickým odpadom je v Kambodži problém, organizácia Magna - Deti v núdzi preto postavila pri nemocniciach tri šachty na placenty. Ako pre agentúru SITA povedal výkonný riaditeľ ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Nakladanie s biologickým odpadom je v Kambodži problém, organizácia Magna - Deti v núdzi preto postavila pri nemocniciach tri šachty na placenty. Ako pre agentúru SITA povedal výkonný riaditeľ organizácie Martin Bandžák - "efekt je jednoduchý". Predtým tvoril odpad riziko, pretože sa vyvážal za komplex, kde hneď vedľa skládky žili rodiny s deťmi.


Už niekoľko mesiacov tento odpad organizovane triedia do rôznych kategórií. V areáli nemocnice vybudovali spaľovne, v ktorých odpad potom likvidujú. Biologický odpad ako placenty po pôrodoch, sa však nemôže páliť, pretože ide o hrubé a mokré kusy tkaniva a pri ich spaľovaní by sa spotrebovalo neúmerne veľké množstvo energie v porovnaní s množstvom tohto odpadu. Preto vyvinuli spôsob ich likvidácie v špeciálnych šachtách, kde placenty postupne bezpečne hnijú a prirodzene sa rozkladajú. Samotný rozklad placenty trvá len niekoľko mesiacov.

Stavba takejto šachty je nenáročná a jednoduchá, jej výstavba trvá od sedem do desať dní. Najprv je potrebné vykopať jamu v hĺbke dvoch metrov a šírke dva a pol metra. Potom treba postaviť múry z tehál a komín do výšky jeden a pol metra a otvor s poklopom na vrchu. Na strane sa umiestnia alumíniové dvierka, cez ktoré sa placenta vhadzuje. Otvor musí byť tesný a nesmie prepúšťať pachy, ktoré vznikajú pri prirodzenom rozklade a zhnívaní placent. Výtvor sa nakoniec namaľuje nenápadnou žltou farbou, aby miesto pôsobilo diskrétne.

Po úspešnej výstavbe šachty na odpad je úlohou Magny oboznámiť s jej používaním personál nemocnice. Je dôležité vysvetliť podrobne celému personálu spôsob, akým šachta funguje a predísť vhadzovaniu iného odpadu do týchto šácht, iný odpad by totiž bránil prirodzenému a rýchlemu rozkladu placent. Vhadzovaná placenta tiež nesmie byť zabalená v materiáli, ktorý by sa nerozložil. "Všetko ich treba učiť, ale pracovníci na celý proces dennodenne dohliadajú," povedal

Organizácia síce pôsobí v šiestich nemocniciach, no tri sú iba malé centrá. V ďalších dvoch v
hlavnom meste Phnom Penh a jednej v Takhmao vybavili celé pediatrické oddelenia. Projekt šácht na placenty je podlinkovým projektom programu zastavenia prenosu vírusu HIV z matky na dieťa PMTCT. Ďalší HIV projekt nazvaný Nádej na lepší život, zabezpečuje od roku 2003 viac ako 400 chorým deťom prístup k zdravotnej starostlivosti, liečbe, strave a k vzdelaniu, podporila ho aj Slovak Aid. Ako povedal Bandžák, v Kambodži v súčasnosti pôsobí asi 120 pracovníkov Magny.



V rámci projektu PMTCT zabezpečuje Magna HIV pozitívnym matkám komplexnú prenatálnu, natálnu a postnatálnu starostlivosť. Projekt je jedným z najväčších v krajine a v priebehu každého roka do neho vstúpi okolo 100 matiek a ich detí. Magna PMTCT program okrem komplexnej lekárskej a sociálnej starostlivosti pre matku s dieťaťom zabezpečuje pre dieťa náhradnú stravu počas prvých 12 mesiacov jeho života, pretože materské mlieko obsahuje HIV vírus.

Projekt revitalizácie pediatrického oddelenia v štátnej nemocnici Chey Chumneas v Takhmau Magna spustila v roku 2006. Projekt zahŕňa liečbu pre HIV/AIDS deti, nutričné rehabilitačné centrum a lôžkové oddelenie pre detských pacientov. V súčasnosti sa program stará o 315 detí. V júli 2007 Magna v spolupráci s Bill Clinton Foundation spustila pilotný projekt distribúcie špeciálnej nutričnej stravy Plumpy Nuts. Projekt zahŕňa okrem distribúcie Plumpy Nuts aj školenia pre zdravotný personál. "Vďaka vznikajúcej kríze, potravinovej aj finančnej, rastie počet ľudí, ktorí si už ani minimum nemôžu dovoliť," podotkol Bandžák.

Vďaka mieru a slobode, život v Kambodži je omnoho lepší než v minulosti. Krajina sa spamätáva z 25 rokov trvajúcej vojny a niekoľkoročnej genocídy Červených Khmérov, ktorí v krajine vládli v rokoch 1975 až 1979. Progres je viditeľný, ale život pre veľa Khmérov ostáva stále nesmierne ťažký. Kambodžu v posledných rokoch zasiahla pandémia AIDS a život sa stal pre mnohých ľudí doslova utrpením. V Kambodži je v súčasnosti okolo 180 000 ľudí nakazených vírusom HIV.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pre alkohol za volantom zadržali päť vodičákov
<< predchádzajúci článok
Útočníci z Jakarty boli členmi Džamáa Islámíja